لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۱۶

پرونده واژگونی اتوبوس خبرنگاران در پیرانشهر؛ سه مدیر دولتی «تبرئه» شدند


اتوبوس واژگون‌ شده حامل خبرنگاران. عکس از رسانه‌های ایران.
اتوبوس واژگون‌ شده حامل خبرنگاران. عکس از رسانه‌های ایران.

یک وکیل پرونده واژگونی اتوبوس خبرنگاران رسانه‌های ایران می‌گویند سه مدیر دولتی متهم در این پرونده بدون اطلاع شاکیان تبرئه شده‌اند. به گفته او این اقدام «بر خلاف قانون آیین دادرسی کیفری» است.

حادثه واژگونی اتوبوس خبرنگاران، دوم تیر در مسیر پیرانشهر به نقده رخ داد و طی آن دو خبرنگار زن کشته و عده‌ای مصدوم شدند.

چهل روز پس از آن، ۱۹ خبرنگار بازمانده از سانحه واژگون شدن اتوبوس حامل خبرنگاران با انتشار بیانیه‌ای با اعلام این که «هیچ‌یک از برگزارکنندگان و دعوت‌کنندگان تور مطبوعاتی ارومیه، مسئولیت ناکارآمدی خود را نپذیرفتند بلکه سعی کردند با سکوت کامل از زیر بار آن شانه خالی کنند»، تأکید کردند که از مسببان آن سانحه شکایت کرده‌اند.

دادستان نقده راننده اتوبوس و سه مدیر دولتی شامل مدیرکل محیط زیست استان آذربایجان غربی، رئیس محیط زیست ارومیه و رئیس استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در این استان را به عنوان متهمان این پرونده اعلام کرده بود. آبان ماه پرونده «اتوبوس خبرنگاران» از دادسرای نقده به ارومیه منتقل شد و بنا بر گزارش‌ها، اکنون این سه مدیر از اتهام وارده «تبرئه» شده‌اند.

محمد داس‌مه، وکیل خبرنگاران با اشاره به این که تبرئه این افراد بدون اطلاع شاکیان پرونده و وکیلان آنها صورت گرفته، گفت: «بر خلاف قانون آیین دادرسی کیفری، حتی قرار نهایی صادره به وکیل و شکات ابلاغ نشده تا ظرف مهلت مقرر قانونی نسبت به آن اعتراض کنند.»

به گفته او، بازپرس دادسرای عمومی و انقلاب ارومیه بدون تشکیل جلسه و دعوت از شاکیان و وکیل آنها قرار نهایی را صادر کرده است.

در ۲۰ سال گذشته تقریبا نیم میلیون ایرانی بر اثر حوادث رانندگی جان خود را از دست داده‌اند. کارشناسان، عوامل موثر در حوادث رانندگی را شامل عوامل انسانی، وسیله نقلیه و ایمنی راه‌ها عنوان می‌کنند.

XS
SM
MD
LG