لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۰۲

جوزپ بورل می‌گوید فعلا نمی‌خواهد در مورد ایران به گزینه «ب» فکر کند


جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا. آرشیو
جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا. آرشیو

جوزپ بورل، هماهنگ‌کننده ارشد سیاست خارجی اتحادیه اروپا که میزبان شش دور مذاکره هسته‌ای غیرمستقیم ایران و آمریکا بوده، روز جمعه پس از پایان دیدارهایش با مقامات دولت جو بایدن خطاب به جمهوری اسلامی گفت جهان در انتظار از سرگیری گفت‌وگوهای احیای برجام است.

جوزپ بورل در پایان دیدارهایش در واشنگتن گفت بنا به خواسته طرف ایرانی حاضر است با آنها در بروکسل بلژیک، که مقر اتحادیه اروپا در آن است، برای از سرگیری مذاکرات متوقف مانده احیای برجام دیدار کند.

او خطاب به جمهوری اسلامی ایران نیز گفت که زمان آن رسیده است به میز مذاکرات احیای برجام، که از آخرین دور برگزاری آن نزدیک به چهار ماه می‌گذرد، بازگردد.

مهم‌ترین دستاورد سفر روز پنجشنبه انریکه مورا، معاون آقای بورل، به تهران وعده جمهوری اسلامی برای حضور در بروکسل بود که هدف آن پیگیری متون شش دور مذاکرات هسته‌ای عنوان شده است.

میخائیل اولیانوف، رئیس هیات مذاکره کننده روسیه در وین، در توئیتی تلویحا به ایرانی‌ها گفت نیازی به مذاکرات جداگانه در بروکسل نیست و همزمان می‌توان متون دور پیشین مذاکرات را «در وین» دنبال کرد.

جوزپ بورل همچنین گفت فعلا بنا ندارد درباره آنچه در برخی محافل از آن به عنوان گزینه «ب» یاد می شود فکر کند، زیرا آن گزینه نمی‌تواند نتیجه خوبی به دنبال داشته باشد.

وزیران خارجه آمریکا و اسرائیل هفته گذشته در کنفرانس خبری مشترک در واشنگتن به تهران درباره رویکرد احتمالی‌شان به گزینه «ب» و اینکه زمان برای رسیدن به توافق کاهش یافته است، هشدار دادند.

در همین زمینه فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه عربستان سعودی، طی دیدارهایی که روز جمعه با چند تن از مقامات شورای امنیت ملی آمریکا ‌و اندیشکده‌های واشنگتن در این شهر داشت، در مورد ضرورت رسیدگی به تهدیدات جهانی برنامه هسته‌ای ایران و همچنین متوقف کردن حمایت ایران از گروه‌های تروریستی که امنیت منطقه را به مخاطره می‌اندازد، گفت وگو کرد.

آقای فرحان که کشورش تاکنون با هدف برقراری روابط دیپلماتیک با ایران که از سال ۲۰۱۶ قطع شده، چهار دور مذاکره انجام داده است، در گفت وگو با خبرنگاران در واشنگتن درخواست‌های فوری خود از مقامات جمهوری اسلامی را «خودداری از برداشتن گام‌های بیشتر در توسعه برنامه هسته‌‌ای» و «بازگشت به میز مذاکرات هسته‌ای در وین» عنوان کرد.

XS
SM
MD
LG