لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۳۵

وزیر خارجه عربستان در آمریکا؛ شاهزاده سعودی در مورد ایران با بلینکن و مالی گفت‌وگو کرد


دیدار آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا و فیصل بن فرحان وزیر امور خارجه عربستان سعودی در واشینگتن
دیدار آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا و فیصل بن فرحان وزیر امور خارجه عربستان سعودی در واشینگتن

شاهزاده فیصل بن فرحان آل سعود وزیر امور خارجه عربستان سعودی، با آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا، و رابرت مالی نماینده ویژه این وزارتخانه در امور ایران، دیدار کرد.

برنامه اتمی جمهوری اسلامی ایران و همچنین حمایت تهران از گروه های شبه نظامی، محورهای اصلی گفت‌وگوها در این دیدارها، که روز پنجشنبه در واشینگتن برگزار شد، بود.

بر اساس گزارش ها، شاهزاده فیصل بن فرحان در دیدار با رابرت مالی، که در نمایندگی دیپلماتیک ریاض در واشنگتن برگزار شد، درباره برنامه هسته ای ایران و اقدامات این کشور در منطقه گفت‌وگو کردند.

وزارت امور خارجه سعودی در رشته توئیت‌هایی در مورد این دیدار نوشت: طرفین علاوه بر بحث در مورد تشدید تلاش های مشترک برای مقابله با نقض موافقتنامه ها و معاهدات بین المللی مربوط به توافق هسته ای توسط ایران، بر اهمیت تقویت اقدامات مشترک برای توقف حمایت ایران از گروه های شبه نظامی، که امنیت و ثبات را در منطقه خاورمیانه و جهان تهدید می کنند، گفت‌وگو کردند.

در عین حال، بنا بر اعلام وزارت خارجه آمریکا، رابرت مالی سفر به سه کشور امارات متحده عربی، قطر و عربستان سعودی را از روز جمعه ۲۳ مهر آغاز می کند و محور این سفر که تا بیست و نهم مهرماه ادامه خواهد داشت، بررسی اقدامات تهران در منطقه و گفت‌وگو درباره تلاش‌ها برای متقاعد کردن ایران به بازگشت به اجرای کامل برجام است.

همچنین در روز پنجشنبه، وزیران امور خارجه ایالات متحده و عربستان سعودی در ساختمان وزارت خارجه آمریکا دیدار کردند.

در ابتدای این دیدار آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا گفت: «شراکت قوی بین ایالات متحده و عربستان سعودی وجود دارد. ما متعهد به دفاع از پادشاهی هستیم. کارهای زیادی داریم که با هم در زمینه مسائل مختلف بسیار مهم انجام دهیم؛ از تغییرات اقلیمی گرفته تا انرژی، از درگیری‌های یمن تا مسايل مربوط به ایران. بنابراین، ما یک دستور کار کامل داریم، از جمله صحبت در مورد پیشرفت مداوم عربستان سعودی در زمینه حقوق بشر که امیدوارم همچنان شاهد آن باشیم.»

عربستان سعودی بیش از شش ماه است که مذاکراتی با هدف عادی سازی روابط با جمهوری اسلامی ایران را آغاز کرده است. روابط دو کشور در پی حمله دی ماه ۱۳۹۴ به سفارت و کنسولگری عربستان سعودی در تهران و مشهد از سوی ریاض قطع شد.

با این حال وزیر امور خارجه سعودی در مصاحبه ای، مذاکرات اخیر ریاض و تهران را که با میانجیگری دولت عراق در بغداد انجام شده و در حال پیگیری است، «جدی» و رویکرد طرف ایرانی را «دوستانه» توصیف کرد.

شاهزاده فیصل بن فرحان در مصاحبه با روزنامه فایننشال تایمز در مورد این مذاکره و فضای حاکم بر آن گفت کشورش در این گفتگوها که هدف آن برقراری مجدد روابط سیاسی با ایران است جدی است.

وزیر امور خارجه عربستان در ادامه این گفت‌وگو با اذعان به عدم حصول پیشرفت‌هایی زیاد در این مذاکرات که یک نوبت آن پس از روی کار آمدن ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس جمهوری ایران صورت گرفته، گفت رویکرد ایرانی‌ها دوستانه بوده و فعلا این مذاکرات در فازی که او «اکتشافی» نامید قرار دارد.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG