لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۸

مقام ارشد اتحادیه اروپا: ایران هنوز برای بازگشت به مذاکرات برجام آماده نیست


آخرین دور مذاکرات ایران و سایر اعضای برجام در وین در خرداد ماه انجام شد
آخرین دور مذاکرات ایران و سایر اعضای برجام در وین در خرداد ماه انجام شد

یک روز پس از سفر نماینده اتحادیه اروپا به ایران، یک مقام ارشد این اتحادیه اعلام کرد تهران برای ازسرگیری مذاکرات احیای توافق هسته‌ای در وین هنوز آماده نیست.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این مقام که نخواست هویتش فاش شود به خبرنگاران در بروکسل گفت دولت جدید ایران می‌خواهد در مورد متن مذاکرات گفت‌وگو کند.

این در حالی است که معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده مذاکرات وین روز پنجشنبه در تهران با معاون وزیر امور خارجه ایران گفت‌وگو کرده بود.

وزیر امور خارجه ایران پس از دیدار علی باقری معاون سیاسی خود با انریکه مورا گفت که دو طرف توافق کردند دو هفته دیگر در بروکسل گفت‌وگوهای خود را ادامه دهند.

ایران و سایر کشورهای عضو برجام تاکنون شش دور مذاکره در وین داشتند، اما در خرداد ماه به دلیل انتخابات ریاست جمهوری و تشکیل دولت جدید در ایران متوقف شد.

دولت ایالات متحده، که گفته است در صورت بازگشت ایران به تعهدات خود به برجام باز می‌گردد، به‌طور غیرمستقیم و از طریق اتحادیه اروپا با ایران مذاکره کرده است.

هنوز زمان برگزاری دور هفتم این مذاکرات مشخص نشده است و دولت ابراهیم رئیسی گفته است در حال بررسی محتوای مذاکرات دولت حسن روحانی در وین است.

همزمان در روز جمعه، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که در واشینگتن به سر می‌برد، در گفت‌وگو با خبرنگاران، از آمادگی خود برای دیدار با مقام‌های ایران خبر داد.

به گزارش رویترز، جوزپ بورل گفت فکر نمی‌کند گفت‌وگوهای باقری و مورا در بروکسل واقعا ضروری باشد، اما چون نمی‌توانیم شاهد ناکامی مذاکرات باشیم، با آن کنار می‌آییم.

وزیر امور خارجه عربستان سعودی نیز روز جمعه در یک نشست خبری در واشینگتن خواستار «از سرگیری فوری» مذاکرات غیرمستقیم آمریکا و ایران برای احیای برجام شد.

فیصل بن فرحان با بیان این که «ما نظاره‌گر شتاب‌گیری فعالیت‌های هسته‌ای ایران هستیم،» هشدار داد که این فعالیت‌ها منطقه را به نقطه‌ای «بسیار خطرناک» می‌کشاند.

وی این اظهارات را پس از دیدار با آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا بیان کرد. وزیر خارجه سعودی با رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران نیز دیدار و گفت‌وگو کرد.

یائیر لاپید وزیر امور خارجه اسرائیل نیز چند روز پیش در واشینگتن با آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا و دیگر مقام‌های آمریکایی دیدار و درباره ایران گفت‌وگو کرده بود.

وزیر خارجه ایالات متحده هشدار داده است که با پیشرفت‌های هسته‌ای ایران، ممکن است به نقطه‌ای برسیم که بازگشت به برجام دیگر منافعی را که باید حاصل نکند.

سخنگوی کاخ سفید روز پنجشنبه، ضمن تاکید بر تمرکز آمریکا بر دیپلماسی، هشدار داد که اگر ایران قصد کم‌کاری داشته باشد، این مذاکرات به نتیجه نخواهد رسید.

XS
SM
MD
LG