لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۲۸

بحران سوریه در صدر مذاکرات ملک عبدالله با اوباما


نشست خبری مشترک باراک اوباما و ملک عبدالله در اردن، ۲۲ مارس ۲۰۱۳
نشست خبری مشترک باراک اوباما و ملک عبدالله در اردن، ۲۲ مارس ۲۰۱۳
ملک عبدالله پادشاه اردن که در سفر ایالات متحده به سر می برد، یک ماه پس از دیدار رئیس جمهوری آمریکا از امان، به واشنگتن آمده است.

در دیدار ملک عبدالله با باراک اوباما، یکی از مسائلی که مطرح شده و ممکن است در مذاکرات بعدی مورد توجه بیشتر قرار گیرد، قوت یافتن احتمال توسل دولت سوریه به سلاح های شیمیایی است.

گزارش های تازه ای مبنی بر استفاده نیروهای بشار اسد از سلاح های شیمیایی به کاخ سفید رسیده و همزمان با سفر ملک عبدالله، نگرانی ها را تشدید کرده است. پادشاه اردن طی یک نشست مشترک خبری با آقای اوباما گفت:«ما به شدت نگران مخاطرات درگیری های فرقه ای هستیم که اگر ادامه یابد، به تجزیه سوریه خواهد انجامید و بر سراسر منطقه اثرات مخرب بلندمدتی خواهد گذارد.»‌

گزارش های منابع اطلاعاتی آمریکا حاکی از آن است که دولت سوریه برای مقابله با مخالفان بشار اسد از سلاح شیمیایی استفاده کرده است. این منابع اطلاعاتی هر کدام میزان اطمینان خود نسبت به این امر را با درجه متفاوتی ابراز کرده اند. با این وصف، چاک هیگل، وزیر دفاع آمریکا، می گوید این منابع در تأیید اقدام ارتش اسد به استفاده از سلاح شیمیایی، اتفاق نظر دارند.

رییس جمهوری آمریکا ماه گذشته در امان گفت که کاربرد سلاح های شیمیایی در سوریه برای او به منزله عبور دمشق از خط قرمز خواهد بود و قاعده بازی را برای ایالات متحده عوض می کند.

آنتونی کوردیزمن، تحلیلگر امور خاورمیانه در واشنگتن، به صدای آمریکا می گوید:«اردن در وضعیت شکننده ای قرار دارد. در صورت بالا گرفتن درگیری ها و قطعیت یافتن به کارگیری سلاح شیمیایی از سوی دولت اسد، این اردن و ترکیه هستند که باید نقش حیاتی میانجیگری را برای پایان دادن جنگ داخلی در سوریه ایفا کنند. امنیت اردن نیز به طور مستقیم به نتیجه جنگ داخلی سوریه وابسته است.»

اردن به شبه نظامیان مخالف دولت سوریه آموزش نظامی می دهد؛ اقدامی که سبب شده دمشق در این خصوص به امان هشدار دهد.

یک مقام کاخ سفید روز جمعه به رسانه ها گفت که آمریکا و کشورهای متحد آن به تلاش برای یافتن راه حلی برای بحران کنونی سوریه و اتخاذ تصمیم مناسب برای اقدام احتمالی در این زمینه ادامه می دهند.
XS
SM
MD
LG