لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۵۷

هیگل: سوریه از سلاح شیمیایی استفاده کرده است


دولت اوباما می گوید سوریه احتمالا از سلاح شیمیایی علیه مخالفان استفاده کرده است، اقدامی که قانونگذاران آمریکایی را بر آن داشته تا بر خواست خود مبنی بر گسترش کمکهای آمریکا به شورشیانی که با رژیم سوریه می جنگند تاکید کنند.

در نامه ای غیر طبقه بندی شده که برای سناتورها ارسال شده است، کاخ سفید می گوید سازمانهای اطلاعاتی آمریکا با ضریب اطمینان نسبی براین باورند که رژیم سوریه از سلاح شیمیایی «سارین» در مقیاس کوچک استفاده کرده است.

چاک هیگل وزیر دفاع آمریکا؛ که در حال حاضر از امارات متحده عربی دیدار می کند ضمن اشاره به این نامه گفت هرگونه استفاده از این نوع تسلیحات باید مورد تحقیق و بررسی کامل قرار گیرد. آقای هیگل گفت در بخشی از این نامه آمده است:

«ما هنوز مبدا و منشا این تسلیحات را نمی توانیم تایید کنیم، ولی بر این باوریم در صورتی که از تسلیحات شیمیایی استفاده شده، به احتمال زیاد رژیم سوریه آن را تامین کرده است.»

وزیر دفاع آمریکا افزود این یک مساله بسیار جدی است و ما به جمع آوری تمام اسناد و حقایق مبادرت خواهیم کرد.

کاخ سفید در همین حال گفت این ارزیابی در مراحل اولیه است و برای «تصمیم گیری» دولت آمریکا در مورد این موضوع کافی نیست، بهمین جهت ما به اسناد و مدارک تایید کننده بیشتری نیاز داریم.

روز جمعه دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا نیز در حمایت از گزارش های امنیتی امریکا در این باره گفت شواهد روز به افزایش از استفاده دولت سوریه از سلاح شیمیایی علیه شورشیان حکایت می کند.
آقای کامرون استفاده سوریه از سلاح شیمیایی را «بسیار ناراحت کننده» خواند و افزود این موضوع «جنایت جنگی» است و باید خط قرمز جامعه بین المللی باشد.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا پیش از این گفته بود اگر بشار اسد از سلاحهای شیمیایی استفاده کند، موازنه جنگ به زیان این رژیم تغییر خواهد کرد.

سناتور جان مک کین یکی از دریافت کنندگان نامه کاخ سفید، واکنش سریعی به آن نشان داد و گفت، رییس جمهوری آمریکا گفته است در صورت استفاده این رژیم از تسلیحات شیمیایی در واقع عبور این رژیم از خط قرمز است و اکنون بسیار روشن است که دمشق از خط قرمز عبور کرده است.

سناتور مک کین از یکسال پیش خواهان کمکهای نظامی منهای پیاده کردن نیروهای آمریکایی، به شورشیان سوریه شده است. سناتور مک کین خاطر نشان کرد وی امیدوار است که دولت اوباما اکنون چیزی را که او از دو سال پیش توصیه کرده است در نظر بگیرد و آن این است که برای مخالفان اسد یک منطقه امن و یک حریم هوایی ایجاد کنیم و اسلحه مورد نیاز را در اختیار مخالفانی که به آنها اعتماد داریم بگذاریم.

کاخ سفید می گوید امریکا اکنون از سازمان ملل متحد خواسته است تا ضمن یک رشته تحقیقات، کم و کیف اوضاع در سوریه را بررسی کند. بسیاری از دموکراتهای کنگره نیز با اشاره به کشتارهای اخیرغیرنظامیان در سوریه خواهان پاسخ دندان شکنی به رژیم سوریه شده اند.
XS
SM
MD
LG