لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۱

جانسون نامزد جمهوری‌خواهان برای کسب سمت ریاست مجلس نمایندگان؛ تلاش دوباره برای انتخاب رئیس


مایک جانسون، نماینده جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان ایالات متحده
مایک جانسون، نماینده جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان ایالات متحده

پس از سه هفته تلاش قانونگذاران برای پر کردن یکی از سمت‌های رهبری ارشد در ایالات متحده، یک نماینده جمهوری‌خواه دیگر روز چهارشنبه، ۳ آبان، به دنبال آن است که، پس از کسب رای اکثریت نمایندگان، رئیس بعدی مجلس نمایندگان آمریکا شود.

به گزارش صدای آمریکا، جمهوری‌خواهان در جلسه‌ای غیرعلنی عصر سه‌شنبه، مایک جانسون را به عنوان نامزد تازه خود برای نشستن بر کرسی ریاست مجلس نمایندگان انتخاب کردند. این چهارمین نامزد از زمان برکناری کوین مک‌کارتی است.

جانسون یک قانونگذار از ایالت لوئیزیانا است که در تلاش دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، برای لغو نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰، جمهوری‌خواهان را فراخوانده و برای تحقق این هدف گردهم آورده بود.

او سه شنبه شب با کسب ۱۲۸ رای توانست نامزدهای دیگر در درون حزب جمهوری‌خواه را شکست دهد. مک‌کارتی که برای این سمت اعلام نامزدی نکرده بود با ۴۳ رای در جایگاه دوم قرار گرفت.

معلوم نیست که آیا جانسون بتواند حمایت اکثر جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان را برای کسب آرای لازم جلب کند یا نه، کاری که سه نامزد قبلی برای جایگزینی مک‌کارتی موفق به انجام آن نشدند.

جمهوری‌خواهان در مجلس نمایندگان با تفاوتی اندک، ۲۲۱ به ۲۱۲، در اکثریت قرار دارند. با توجه به متحد بودن دموکرات‌ها در حمایت از حکیم جفریز، رهبر دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان، هر نامزد جمهوری‌خواه تنها می‌تواند چند رای از نمایندگان هم‌حزبی‌اش را از دست دهد تا بتواند به آرای لازم برای کسب مقام ریاست مجلس نمایندگان دست یابد.

نامزد ریاست مجلس نمایندگان به ۲۱۸ رای نیاز دارد تا صاحب اکثریت آرا شود و به کرسی ریاست بنشیند.

روز سه‌شنبه «تام اِمر» جمهوری‌خواه به‌طور ناگهانی و ساعاتی پس از کسب نامزدی در نشست درون حزبی، از تلاش برای تصدی عنوان ریاست مجلس نمایندگان انصراف داد.

تام امر پس از اینکه مشخص شد از حمایت کافی از سوی همکاران جمهوری‌خواه خود برای تصدی این سمت برخوردار نیست، از کاندیداتوری کناره‌گیری کرد.

رئیس مجلس نمایندگان به لحاظ قانونی، پس از معاون اول رئیس جمهوری، در جایگاه دوم برای جانشینی رئیس جمهور در شرایطی خاصی است که رئیس جمهور قادر به اجرای مسئولیت‌هایش نباشد.

XS
SM
MD
LG