لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۳

تازه‌ترین گزینه جمهوری‌خواهان هم از کاندیداتوری ریاست مجلس نمایندگان انصراف داد


«تام اِمر» نماینده جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا
«تام اِمر» نماینده جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا

خبرگزاری آسوشیتدپرس اعلام کرد «تام اِمر» جمهوری‌خواه روز سه‌شنبه به‌طور ناگهانی و ساعاتی پس از کسب نامزدی در نشست درون حزبی، از تلاش برای تصدی عنوان ریاست مجلس نمایندگان انصراف داد.

براساس این گزارش، تام امر پس از اینکه مشخص شد از حمایت کافی از سوی همکاران جمهوری‌خواه خود برای تصدی این سمت برخوردار نیست، از کاندیداتوری کناره‌گیری کرد.

او سومین جمهوریخواهی است که از زمان برکناری کوین مک کارتی، به عنوان کاندیدای ریاست مجلس نمایندگان آمریکا انتخاب می‌شود ولی این مجلس همچنان بدون رئیس باقی مانده است.

جیم جردن، کاندیدای دیگر ریاست مجلس نمایندگان آمریکا روز جمعه ۲۰ اکتبر، پس از سه بار رای‌گیری، موفق به کسب آرای لازم نشد و از رقابت انتخاب کنار گذاشته شد.

پیش از جیم جردن، استیو اسکالیز کاندید اصلی جمهوری‌خواهان برای ریاست مجلس نمایندگان آمریکا بود، او اما پنجشنبه گذشته بدون اینکه کار به رای‌گیری در صحن مجلس برسد، از کاندیداتوری این مقام کناره‌گیری کرد.

کوین مک‌کارتی رئیس سابق مجلس نمایندگان به دلیل همکاری‌اش با دموکرات‌ها در جریان تصویب بودجه موقت دولت به منظور جلوگیری از تعطیلی دولت آمریکا با رای ۲۱۶ عضو مجلس نمایندگان از جمله تعداد انگشت شماری از جمهوری‌خواهان محافظه‌کار و دموکرات‌ها، از این سمت برکنار شد.

در پی برکناری کوین مک‌کارتی از ریاست مجلس نمایندگان آمریکا، پاتریک مک‌هنری نماینده کارولینای شمالی به‌طور موقت ریاست مجلس را بر عهده گرفت.

جمهوری‌خواهان اکنون با برتری ۹ کرسی نسبت به دموکرات‌ها، از اکثریت شکننده‌ای در مجلس نمایندگان برخوردارند.

نامزد ریاست مجلس نمایندگان آمریکا،‌ برای تصدی این سمت، نیاز به اجماع کامل دارد یا باید بتواند دستکم رای ۲۱۸ نفر از ۴۳۵ عضو این مجلس را از آن خود کند.

XS
SM
MD
LG