لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۸

درخواست گروهی از سناتورها از بایدن برای تقویت بازدارندگی؛ مکانیسم ماشه را فعال کنید


جمعی از قانونگذاران سنا و مجلس نمایندگان هر دو حزب دمکرات و جمهوری‌خواه از جو بایدن، می‌خواهند تا تلاش‌ها برای «بازداشتن جمهوری اسلامی» از دستیابی به «سلاح هسته‌ای»، از جمله همکاری با متحدان اروپایی برای «بازگرداندن» تحریم‌های سازمان ملل علیه جمهوری اسلامی، را افزایش دهد.

به گزارش جوییش اینسایدر، پیام مشترک این نامه‌ها ضرورت تقویت تلاش‌ برای «بازداشتن جمهوری اسلامی» از دستیابی به «قابلیت تسلیحات هسته‌ای» است.

در نامه سناتورها آمده است که باید به جمهوری اسلامی «بفهمانیم» که «پیشروی‌‌‌ بیشتر» در «برنامه هسته‌ای‌» با «اقدام یکپارچه بین‌المللی» مواجه خواهد شد.

نویسندگان این نامه‌ها از بایدن می‌خواهند که «وضعیت بازدارندگی فعال» را در دستور کار قرار دهد و تقویت عزم جامعه بین‌المللی برای این هدف را مدیریت کند.»

این نامه‌ها با هدایت سناتور دموکرات، کرستن گیلیبراند و سناتور جیمز لنکفورد جمهوری‌خواه و نماینده دموکرات ابیگیل اسپانبرگر و دن‌کرنشاو جمهوری‌خواه برای نشست اولویت‌ سیاست‌های «آیپک» در واشنگتن آماده شده و تا حدودی از نظر محتوا متفاوت، اما حاوی پیامی مشترکی از یک لابی هستند.

هر دو نامه استدلال می‌کنند که به طور قطع اگر ایران از آستانه خلوص ۹۰ درصدی مورد نیاز برای غنی‌سازی تسلیحاتی عبور کند، دولت باید با متحدان خود برای اجرای تحریم‌های سازمان ملل متحد همکاری کند.

ایالات متحده، پیش‌تر در زمان ریاست جمهوری ترامپ تلاش کرد تا «ساز و کار ماشه» را ـ که به آمریکا اجازه می‌داد که در صورت عدم پایبندی ایران به توافق تمامی تحریم‌ها را مجددا علیه تهران وضع کند، بدون اینکه اعضای شورای امنیت سازمان ملل امکان وتو داشته باشند ـ اعمال کند.

اما این تلاش پس از خروج ایالات متحده از برجام توسط سایر امضاکنندگان مورد قبول قرار نگرفت چرا که کشورهای اروپایی امضاکننده توافق ـ بریتانیا، آلمان و فرانسه ـ تمایلی به انجام این کار از خود نشان ندادند.

در این نامه‌ها آمده است: «ایالات متحده باید تلاش‌های خود را برای جلوگیری از دستیابی ایران به توانمندی تسلیحات هسته‌ای افزایش دهد و بدون هیچ‌گونه ابهامی به ایران اعلام کند که هرگونه پیش‌روی بیشتر در برنامه هسته‌ای‌اش عواقب شدیدی به دنبال خواهد داشت.»

هر دو نامه بر نگرانی‌ها در مورد روابط رو به رشد ایران با روسیه و چین نیز تاکید دارد و موضوع هسته‌ای ایران را با دیگر چالش‌های بزرگ جهانی برای ایالات متحده مرتبط می‌کند.

جمهوری اسلامی مدعی است که غنی‌سازی اورانیوم را با اهداف صلح‌آمیز انجام می‌دهد اما آمریکا‌ بارها تاکید کرده که اقدام جمهوری اسلامی برای تولید اورانیوم غنی شده تا ۶۰ درصد «هیچ هدف صلح‌آمیز معتبری ندارد و هیچ کشور دیگری در جهان امروز از اورانیوم غنی شده تا ۶۰ درصد برای اهدافی که جمهوری اسلامی ادعا دارد استفاده نمی‌کند.»

XS
SM
MD
LG