لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۲۴

سیاست نتانیاهو در برابر توافق هسته‌ای، یهودیان آمریکا را دو دسته کرده است


تاثير شکست تلاش‌های نتانياهو در به هم زدن توافق اتمی با ايران و چشم‌انداز هزينه‌ای که ايران برای عمليات نظامی در سوريه می‌پردازد امروز در رسانه‌های انگليسی زبان مورد بحث قرار گرفت.

يک معاون پيشين مشاور امنيت ملی اسرائيل در مقاله‌ای با عنوان "مخالفت با توافق اتمی آسيب فراوانی به وجهه آیپک زده است" که در وبسايت مجله هفتگی نيوزويک منتشر شده است، می‌نويسد، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائيل، در ناکام گذاردن توافق هسته‌ای ایران، که در محور سیاست خارجی عمده رئيس‌جمهوری آمریکا قرار دارد، تلاش غیرمسئولانه و توهم‌آميزی کرده بود. اينک پی‌آمد مفتضحانه این شکست سياسی مطلق، آن‌هم در زمين بازی آمريکا، کاملا مشهود است.

سیاست نتانیاهو در برابر توافق هسته‌ای، یهودیان آمریکا را دو دسته کرده است
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:09 0:00

نويسنده می‌گويد اسرائيل اکنون در آمريکا تبديل به يک موضوع جناحی شده و جامعه کليميان آمريکا بطور بی‌سابقه‌ای دو دسته شده است. دولت آمريکا که نخست وزير اسرائيل را به‌جای يک شريک استراتژيک به چشم يک رقيب می‌بيند، هنوز ۱۷ ماه ديگر بر سر کار است، که برای خاورميانه زمان درازی است. اسرائيل به ميزان زيادی در برجسته کردن برنامه اتمی ايران نقش ايفا کرد، به ویژه اینکه اعتبار بين‌المللی کردن جاه‌طلبی برنامه هسته‌ای ايران به ميزان فراوانی به شخص نتانياهو می‌رسید، حالا در بهترين حالت به‌عنوان يک مزاحم با وی رفتار می‌شود.

نويسنده می‌گويد تلاش نافرجام برای شکست توافق اتمی همچنين خسارت قابل توجهی به آیپک(کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل) زده و در پايان می‌گويد اکنون محدوديت‌های نفوذ آن هم‌چون قابليت‌های اسرائيل بطرز دردناکی افشا شده است. مساله‌ای که اسرائيل آن را برای خود حياتی تلقی می‌کرد توسط دولت و بخش عظيمی از کنگره ناديده گرفته می‌شود.

XS
SM
MD
LG