لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۳

واشنگتن پست هویت «قصاب» داعش را فاش کرد


واشنگتن پست نام «قصاب» داعش را منتشر کرد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:10 0:00

روزنامه واشنگتن پست روز پنجشنبه از افشای هویت فردی خبر داد که در ویدئوهای داعش، در حالی که نقاب مشکی به صورت دارد، با لهجه بریتانیایی صحبت می‌کند و گردن گروگان‌های اسیر آن گروه افراطی را قطع می‌کند.

به نوشته واشنگتن پست، نام واقعی این فرد که به «جان جهادی» نیز شهرت دارد، به گفته دوستان او و آشنایان به پرونده، «محمد اموازی» است. روزنامه‌های بریتانیایی نیز گزارش‌هایی در این مورد منتشر کرده‌اند، اما مقامات امنیتی هشدار می‌دهند این گزارش‌ها ممکن است دقیق نباشد.

دو منبع دولت آمریکا نیز به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که بازپرسان معتقد هستند که مرد نقابدار داعش، محمد اموازی است.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید از تایید یا تکذیب خبر شناسایی هویت واقعی «قصاب» یا «جلاد» داعش خودداری کرد و گفت «من در موقعیتی نیستم که این موضوع را تایید یا تکذیب کنم، که فرد نام برده شده در این گزارش‌ها همان فردی است که ما دنبالش بودیم.»

وی در ادامه افزود «اما، تعهد ایالات متحده و رئیس جمهوری در دادن این تضمین، از هر زمانی قوی‌تر است، که ما تروریست‌هایی که مسئول قتل شهروندان آمریکایی هستند را پیدا می‌کنیم و آنها باید پاسخگوی اعمال خود باشند.»

یک سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا نیز با بیان این که تحقیقات در مورد قتل شهروندان آمریکایی به دست گروه موسوم به «دولت اسلامی» ادامه دارد، از تائید یا تکذیب گزارش های مربوط به هویت «جان جهادی» خودداری کرد.

به گفته او، مقامات آمریکایی در این مورد از نزدیک با شرکای بین المللی خود از جمله در بریتانیا همکاری می‌کنند تا قاتلان را محاکمه کنند.

به گزارش جیمی دتمر خبرنگار صدای آمریکا از رم، منابع اطلاعاتی اروپایی نیز از تایید هویت این فرد خودداری کرده و گفته‌اند این ماجرا از آنچه گزارش شده، پیچیده‌تر است.

در گزارش روزنامه واشنگتن پست آمده است که محمد اموازی یک شهروند بریتانیا است و در غرب لندن بزرگ شده است. بر اساس این گزارش، جلاد داعش فارغ التحصیل رشته برنامه نویسی کامپیوتر است و حدود سال ۲۰۱۲ میلادی (۱۳۹۱ خورشیدی) به سوریه سفر کرد و بعدها به داعش پیوست.

در همین حال، طبق گزارش روزنامه‌های بریتانیایی، او ۲۶ یا ۲۷ ساله است. دوستان اموازی گفته‌اند که او قد بلندی دارد. بر اساس گزارش‌ها، وی متولد کویت است.

روزنامه دیلی میل، چاپ بریتانیا می‌گوید اموازی، فرزند یک راننده تاکسی، در ۶ سالگی به بریتانیا آمد و در خانواده‌ای طبقه متوسط بزرگ شد. او در یک مسجد در گرینویچ، در جنوب شرقی لندن نماز می‌خواند.

دوستان و آشنایان او گفته‌اند که به اعتقاد آنها، محمد اموازی پس از چند سفر به آفریقا و خاورمیانه، جنبه افراطی پیدا کرد.

واشنگتن پست می‌نویسد اموازی زمانی که در سوریه بود، دست کم یک بار با خانواده و یکی از دوستانش تماس گرفت. مشخص نیست که او در مورد فعالیت هایش در سوریه به آنها چه گفت.

گزارش شده است که مقامات امنیتی بریتانیایی متوجه او بوده‌اند، اما تاکنون آنها این مورد را تایید نکرده‌اند.

جیمز کومی رئیس پلیس فدرال آمریکا، اف.بی.آی، در ماه سپتامبر گذشته، یک ماه پس از انتشار یک ویدیویی که در آن گردن جیمز فولی خبرنگار آمریکایی گروگان داعش بدست فردی که گفته می‌شود اموازی است قطع می‌شود، گفت مقامات امنیتی با کاربرد فنون مختلف از جمله فن صدا شناسی و با گفتگو با گروگان‌هایی که آزاد شده‌اند، توانسته‌اند هویت «جان جهادی» را شناسایی کنند.

او در چندین ویدئوی دیگر که گردن زدن گروگان‌‌های داعش نشان داده می‌شود، نیز ظاهر شده است.

به نوشته روزنامه بریتانیایی گاردین، معاون سخنگوی دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا، گفت لندن نمی‌تواند هیچ مورد مرتبط با مسائل اطلاعاتی را تائید یا تکذیب کند.

اما به نوشته دیلی میل، یک سخنگوی «مرکز مطالعات بنیادگرایی» در دانشگاه کینگز لندن گفت به اعتقاد این مرکز، هویت این عضو داعش که روزنامه واشنگتن پست آن را منتشر کرده، صحیح است.

به نوشته واشنگتن پست خانواده اموازی با اشاره به مشورت‌‌های حقوقی، تقاضای مصاحبه را رد کردند.

پیشتر گفته شده بود که جلاد یا قصاب داعش، یک خواننده رپ بریتانیایی بوده است؛ موضوعی که رد شد.

XS
SM
MD
LG