لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۰

خبرنگارانی که در حین انجام وظیفه در سال ۲۰۱۴ کشته شدند


هفته نامه آمریکایی نیوزویک در مقاله ای فهرستی از خبرنگاران- عکاسان و فیلمبرداران را به عنوان نمونه ای از حدود ۱۰۰ تن از اهالی رسانه که در سال ۲۰۱۴ در حین انجام ماموریت خبر رسانی کشته شدند را منتشر کرده است.

به نوشته این مجله این گروه اهمیت خبر و واکنش ما در قبال خبرهای ارسالی را بار دیگر گوشزد کردند. این افراد با به مخاطره انداختن جانشان به مکانهایی گام گذاشتند که در مخیله خیلی از مردم عادی نمی گنجد. آنان تلاش کردند تا ما درک بهتر از رویدادهای جهان داشته باشیم.

جیمز فولی:

جیمز فولی
جیمز فولی

عکاس خبرنگار، ۴۰ ساله، که از مناطق جنگی و در گیریها در سوریه، لیبی، عراق، و افغانستان عمدتا برای گلوبال پست و خبرگزای فرانسه گزارش می فرستاد. او در سال ۲۰۱۲ در سوریه به اسارت داعش درآمد و در سال ۲۰۱۴ توسط این گروه افراطی گردن زده شد.

آنیا نایدرینگهاوس:

آنیا نایدرینگهاوس
آنیا نایدرینگهاوس

عکاس ۴۹ ساله آژانس خبری اروپا (EPA)، برنده جایزه پولیتزر در سال ۲۰۰۵به خاطر مجموعه عکسی است که در عراق گرفته بود. وی ماموریتهایی در کشورهای بوسنی، روسیه، یوگسلاوی سابق، افغانستان و پاکستان انجام داده بود. خودروی وی در زمان پوشش انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در سال ۲۰۱۴مورد هدف قرار گرفت و او کشته شد. فرمانده افغانی که به خودروی وی آتش گشود به مرگ محکوم شد.

لوک سوُمرز:

لوک سوُمرز
لوک سوُمرز

این خبرنگار بریتانیایی- آمریکایی ۳۳ ساله، توسط القاعده شبه جزیره عربستان یا همان القاعده در یمن، در سپتامبر ۲۰۱۳ به اسارت گرفته شد و در دسامبر ۲۰۱۴در حالیکه نیروهای ویژه ایالات متحده در عملیات به دنبال نجات وی بودند، توسط این گروه کشته شد. عکسهای خبری وی عمدتا در شبکه الجزیره و بی بی سی پخش می شد.

کامیل لوپِاژ:

عکس گرفته شده توسط کامیل لوپِاژ
عکس گرفته شده توسط کامیل لوپِاژ

عکاس خبرنگار فرانسوی در زمان کشته شدنش در حین پوشش درگیریهای داخلی در کشور جمهوری آفریقای مرکزی، ۲۶ سال سن داشت. وی پیش از این ماموریت در زمان استقلال کشور سودان جنوبی در این کشور آفریقائی کار می کرد. عکسهای خبری وی در روزنامه های نیویورک تایمز، گاردین، لوموند و واشنگتن پست چاپ شده است.

میشل دو سیله:

این خبرنگار ۵۸ ساله، آمریکایی - جامائیکایی؛ تازه از قرنطینه بیماری ابولا خارج شده بود که دوباره برای انجام ماموریت خبری، جهت پوشش میزان آسیبهای وارده از این ویروس کشنده راهی غرب آفریقا شد. وی که تاکنون سه بار برنده جایزه پولیتزر شده بود، در سپتامبر ۲۰۱۴به خاطر ایست قلبی در گذشت.

آنوگ کوای ناینگ:

خبرنگار اهل میانمار (برمه)، توسط ارتش این کشور در حال پوشش درگیری ارتش با مخالفان دولت میانمار کشته شد. خانواده وی و کنشگران حقوق بشر بر این باورند که وی قبل از کشته شدن شکنجه شده بود.

سیمونه کامیلی:

سیمونه کامیلی
سیمونه کامیلی

این فیلمبردار ۳۵ ساله، ایتالیایی، خبرنگاری که برای آسوشیتدپرس در حال انجام ماموریت در غزه بود، در حین پوشش خنثی کردن یکی موشک اسرائیلی کشته شد. وی از سال ۲۰۰۵ خبرها و گزارشهای مربوط به غزه را پوشش داده بود. وی در سال ۲۰۱۱ مستندی ساخت که به ریشه های منازعات منطقه پرداخته بود.

آندره استنن:

آندره استنن
آندره استنن

این عکاس خبرنگار ۳۳ ساله، روسی، که محصولات خبری اش توسط رویترز، خبرگزاری فرانسه و دیگر خبرگزاری های معتبر منتشر می شد، در حین پوشش خبری به همراه شبه نظامیان طرفدار روسیه ناپدید و در روز سوم سپتامبر جسدش کشف شد.

آندریا روکوچلی:

این خبرنگار ۳۰ ساله، ایتالیایی، در حالیکه درگیری در اطراف شهر اسلویانسک بین ارتش اوکراین و مخالفان مسلح طرفدار روسیه را پوشش می داد توسط یک خمپاره کشته شد. عکسهای خبری وی در نیوزویک و لوموند چاپ می شد. وی پیشتر درگیریهایی در افغانستان و بهار عربی در تونس و لیبی را پوشش داده بود.

معاذ العُمر:

این خبرنگار آزاد ۱۷ ساله در حین آپلود کردن عکسهایش توسط بمبی که ارتش سوریه به منطقه کفر زتا در شهر حما رها کرده بود کشته شد.

علی مصطفی:

این خبرنگار آزاد که در کانادا متولد شده بود در حین پوشش درگیریهای سوریه توسط بمباران هوایی یکی از جنگنده های ارتش سوریه کشته شد.

توراد محمد الظهوری:

این خبرنگار شهروند سوریه، با انفجار خمپاره ای کشته شد. عمده عکسهایش در صفحه ویژه فیس بوک به نام القُصیر منتشر شده است.

فرانکلین ری یز:

این خبرنگار عکاس متولد هاوانا، در یک سانحه رانندگی پس از اتمام یک ماموریت خبری درباره اقتصاد کوبا کشته شد.

XS
SM
MD
LG