لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۹

سخنگوی کاخ سفید: برای صحبت کردن از منافع اقتصادی ایران در صورت احیای برجام «هنوز زود است» 


جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید (آرشیو)
جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید (آرشیو)

آمریکا می‌گوید نسبت به بازگشت به مذاکرات دیپلماتیک احیای برجام مشتاق است، اما تا دستیابی به نتیجه «گام‌های زیادی» باقی مانده است.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، در کنفرانس خبری روز دوشنبه در پاسخ به پرسشی درباره انتقاد وزیر امور خارجه و دیگر مقامات ایران درباره منافع اقتصادی برجام گفت که برای صحبت کردن درباره منافع اقتصادی در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات هنوز زود است.

در این کنفرانس خبری یکی از خبرنگاران گفت که مقامات جمهوری اسلامی می‌گویند شرکت‌ها حتی پس از انعقاد و اجرای برجام در زمان دولت پرزیدنت اوباما رغبتی به تعامل بازرگانی با ایران نداشتند.

خانم ساکی در پاسخ گفت: «ما در موقعیت کنونی هنوز [تا دستیابی به نتیجه] چندین گام فاصله داریم.»

وی با ابراز تمایل نسبت به آغاز دور آینده مذاکرات دیپلماتیک، گفت: «آنها ممکن است به تمام جزئیات علاقه‌ای نداشته باشند و ما هم مطمئناً به همه جزئیات علاقه نداریم. اما من اصلا در موقعیتی نیستم که ارزیابی کنم در این مقطع زمانی نتیجه نهایی چگونه خواهد بود.»

برپایه توافق سال ۲۰۱۵ برخی از تحریم‌های اقتصادی اعمال شده علیه ایران که به عنوان اهرم کشاندن تهران پای میز مذاکره اعمال شده بود، برداشته شدند. از جمله این موارد می‌توان به توانایی جمهوری اسلامی برای خرید هواپیماهای مسافربری جدید و همچنین دریافت سرمایه‌گذاری در بخش‌های انرژی و معدن اشاره کرد.

اما دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، حدود یکسال پس از ورود به کاخ سفید، آمریکا را از برجام خارج کرد و تحریم‌های گذشته مجددا اعمال شدند.

برخی از مقامات جمهوری اسلامی می‌گویند توافق هسته‌ای با ایران نباید با تغییر دولت‌ها، منسوخ شود.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG