لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۶

خبرگزاری جمهوری اسلامی: در مورد احیای برجام با سه کشور اروپایی مذاکره کرده‌ایم


ادعای جمهوری اسلامی درباره از سرگیری مذاکره برای احیای برجام
ادعای جمهوری اسلامی درباره از سرگیری مذاکره برای احیای برجام

رسانه دولت جمهوری اسلامی به نقل از «منبع ارشد» ادعا کرد «مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای» حکومت ایران برای احیای برجام با مقامات سیاسی سه کشور اروپایی «ای ۳» دیدار کرده است.

ایرنا، خبرگزاری جمهوری اسلامی، روز چهارشنبه دوم فروردین در گزارشی به نقل از «یک منبع ارشد در تهران که خواست نامش فاش نشود»، مدعی شد، «مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای ایران، با مدیران سیاسی وزارت خارجه سه کشور انگلیس، فرانسه، و آلمان» دیداری با حضور «مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا» داشته است.

این خبرگزاری وابسته به دولت جمهوری اسلامی از علی باقری کنی به عنوان طرف مذاکره‌کننده یاد کرده است.

از سویی، انریکه مورا مذاکره‌کننده ارشد اتحادیه اروپا، یک توییت از «آکادمی دیپلماتیک اروپایی» درباره «روابط جاری با ایران و برجام» را که روز سه‌شنبه نوشته شده، بازنشر کرده است.

بنا بر این توییت، در جلسه‌ای که روز سه‌شنبه در این آکادمی برگزار شد حاضران درباره روابط کنونی با ایران و برجام با انریکه مورا گفت‌و‌گو کردند.

توییت ریتوییت شده توسط انریکه مورا درباره برگزاری جلسه‌ای با موضوع برجام و روابط با ایران
توییت ریتوییت شده توسط انریکه مورا درباره برگزاری جلسه‌ای با موضوع برجام و روابط با ایران

ایرنا همچنین به نقل از «منابع خبری» نوشت که «دیپلمات‌های ایرانی و اروپایی در نروژ» برای مذاکراتی با هدف احیای برجام دیدار کرده‌اند.

بنا بر این گزارش، «این مذاکرات هفته پیش در اسلو انجام شده است.»

پیش از این سه کشور اروپایی بریتانیا، آلمان و فرانسه، با اشاره به گزارش مدیر کل سازمان بین‌المللی انرژی اتمی و توضیحات فنی مقامات آژانس درباره برنامه هسته‌ای در ایران، در بیانیه‌ای مشترک نسبت به تحولات در برنامه هسته‌ای ایران ابراز نگرانی کرده و گفته بودند طیف کامل یافته‌هایی که در گزارش مدیر کل آژانس آمده نشان می‌دهد ایران به تشدید بی‌سابقه فعالیت‌‌های هسته‌ای خود ادامه می‌دهد.

همچنین سفیر و نماینده دائمی جمهوری اسلامی نزد سازمان‌های بین‌المللی، در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با اشاره به گزارش جدید مدیر کل درباره ایران گفته بود: «فعالیت‌های ایران، از جمله غنی‌سازی در سطوح مختلف، کاملاً صلح‌آمیز و تحت نظارت و راستی‌آزمایی پادمان‌های آژانس است.»

XS
SM
MD
LG