لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۶

پیوند «هیپ هاپ» و هنر در کنسرت اروپایی «جی زی»؛ او «پادشاه رپ» است


جی زی در کنسرت شنبه شب در جشنواره «وی» استفوردشایر Photograph: Shirlaine Forrest/WireImage
جی زی در کنسرت شنبه شب در جشنواره «وی» استفوردشایر Photograph: Shirlaine Forrest/WireImage

«جی زی» قافیه‌پرداز و تهیه‌کننده برجسته موسیقی هیپ هاپ، در تنها کنسرت اروپائی خود در سال جاری، با استفاده از سگ بادکنکی، اثر عظیم و مشهور «جف کونز» هنرمند نیویورکی، دو پدیده محبوب از فرهنگ عامه امریکا در برابر ۸۵ هزار تماشاگر قرار داد.

روزنامه «گاردین» چاپ لندن روز شنبه ۱۹ آگوست در نقد ستایش‌آمیز خود در باره کنسرت «جی زی» در جشنواره «وی» استفوردشایر می‌نویسد «جی زی پادشاه رپ است و کسی از او بالاتر نیست.»

شان کارتر - جی زی - رپر و تهیه‌کننده نیویورکی که در باره علاقه وافر خود به بادکنک هایی فلزی براق «جف کونز»، قافیه ساخته، با اجازه خود هنرمند، مجسمه عظیم آهنین سگ بادکنکی جف کونز را به تنها ابزار تزئینی صحنه، تبدیل کرد.

یک سخنگوی کارگاه «جف کونز» در نیویورک، به نشریه هنری «آرت نت» گفت، جف کونز و تیم همکاران او برای خلق این مجسمه ۱۲ متری با «جی زی» و برگزارکنندگان جشنواره «وی» در برردفوردشایر، همکاری کردند.

«آرت نت» می‌نویسد رنگ مجسمه سگ بادکنکی در کنسرت «جی زی» مشخص نبود، چون در عکس‌های متعددی که کاربران شبکه‌های اجتماعی از این کنسرت منتشر کردند، رنگ مجسمه بین آبی و نارنجی در نوسان است.

​در سری مجسمه‌های بادکنکی «جف کونز» اشکال مختلفی از سگ و جانوران و اشیاء مختلف، که تردستان با پیچاندن و گره زدن سریع بادکنک‌ به برای سرگرمی بچه‌ها درست می‌کنند، در ابعاد اغراق شده، با فلز بازسازی شده اند. سطح صیقلی و براق این مجسمه‌ها، تصاویر و نور اطراف را در خود منعکس می‌کنند.

گاردین می‌نویسد جی زی، در حالیکه کلاه بیس بال خود را با کلاهک پارچه‌ای پیرهن خود پوشانده بود، روی صحنه‌ای که فقط با یک مجسمه عظیم سگ بادکنکی «جف کونز» تزیین شده بود، قدم گذاشت و در حرکتی سازش‌ناپذیر، ۵ ترانه از آلبوم ۴:۴۴ کار درخشان ولی تیره جدیدش را یکی بعد از دیگری بدون وقفه اجرا کرد.

جی زی در آلبوم جدید به مروری در زندگی خود می‌پردازد و در ترانه‌ای از خیانتی که در عالم زناشوئی مرتکب شده، از «بیانسه» همسر مشهور خود، بخشش می‌طلبد. «بیانسه» در آلبوم پرفروش «لیموناد» طبل رسوایی شوهر خود را در سراسر جهان به صدا درآورد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG