لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۱

افزایش شمار جان‌باختگان اعتراضات؛ صدور احکام اعدام برای معترضان شتاب گرفته است


تعداد جان‌باختگان اعتراضات سراسری ایران تا ۲۰ دی
تعداد جان‌باختگان اعتراضات سراسری ایران تا ۲۰ دی

ارگان خبری فعالان حقوق بشر در ایران اعلام کرد از ۲۶ شهریور و همزمان با آغاز اعتراضات سراسری، تاکنون ،‌۵۲۰ نفر از معترضان در شهرهای مختلف جان خود را از دست داده‌اند که ۷۰ نفر از آنها کودک یا نوجوانان زیر ۱۸ سال بوده‌اند.

به گزارش «هرانا» شمار بازداشت‌شدگان در این مدت ۱۹۳۹۶ نفر بوده که ۴۸۸۸ تن از آنها شناسایی شده‌اند ،۷۰۸ نفر از دانشجویان معترض دانشگاههای کشور هستند و ۱۶۳ نفر از این بازداشت‌شدگان هم کودک یا نوجوان زیر سن قانونی هستند.

براساس این گزارش در طول مدت اعتراضات ۷۰۴ معترض بازداشتی از دادگاهها حکم گرفته‌اند که در مجموع ۱۰۸۸۶ ماه حبس برای آنها صادر شده و ۴ نفر هم بعد از صدور حکم، اعدام شده‌اند.

رئیس کل دادگستری استان مازندران نیز روز سه‌شنبه گفت جواد روحی، از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری در نوشهر، به اتهام «افساد فی الارض» و «محاربه» به اعدام محکوم شده است. دادگستری مازندران دیگر اتهامات جواد روحی را «ارتداد از طریق هتک حرمت به قرآن از طریق آتش زدن قرآن کریم و توهین به مقدسات»٬ «احتراق و تخریب اموال» و «تحریک برخی از شهروندان به ایجاد ناامنی و اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم بر ضد امنیت داخلی کشور» عنوان کرده است.

اما خانواده و نزدیکان او به خبرگزاری هرانا گفته‌اند که «همه اعترافاتی که در دوران بازجویی از جواد گرفته شده، تحت آزار و اذیت و فشار بوده است.»

پدر و مادر جواد روحی نیز با انتشار یک ویدیو در فضای مجازی اعلام کردند به جز یک بار ملاقات، دیگر هیچ خبری از فرزندشان ندارند، آنها از مردم خواسته‌اند تا فریادرسشان باشند.

درخواست کمک پدر جواد روحی یکی دیگر از معترضان محکوم به اعدام
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:43 0:00

گزارش‌های دریافتی از ایران حاکی است «محمد بروغنی» و «‎محمد قبادلو» دو متهم به اعدامی که یکشنبه ۱۸ دی‌ماه انتشار اخباری مبنی بر اجرای حکمشان موجی از نگرانی را در مردم ایجاد کرد و باعث تجمع گسترده مردم در برابر زندان رجایی شهر کرج شد، در حال حاضر از انفرادی به بندهای عمومی زندان منتقل شده‌اند.

از سوی دیگر پدر و مادر «سعید یعقوبی» از متهمان پرونده موسوم به «خانه اصفهان» هم در پیامی ویدیویی ضمن اعتراض به حکم اعدام پسرشان گفتند که هیچ امیدی به جز خدا و مردم ایران برای نجات فرزندشان ندارند.

همزمان سازمان حقوق بشر ایران اعلام کرد دست‌کم ۱۰۹ تن از بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری ایران در خطر صدور و یا اجرای حکم اعدام قرار گرفته‌اند. بر اساس فهرست ارائه شده این سازمان، افراد در خطر اعدام در استان‌های «خوزستان ۲۴ نفر، سیستان و بلوچستان ۲۲ نفر، تهران ۲۰ نفر، مازندران ۱۰ نفر، اصفهان ۸ نفر، آذربایجان غربی ۷ نفر، گیلان ۵ نفر»، البرز و فارس هر کدام ۳ نفر، آذربایجان شرقی و چهارمحال و بختیاری هر کدام ۲ نفر، و کرمانشاه و کردستان و خراسان رضوی، هرکدام یک نفر هستند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG