لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۶

وکیل خبرنگار زندانی واشنگتن پست در ایران خواستار تبرئه او شد


عکس آرشیوی از جیسون رضائیان (راست) خبرنگار روزنامه واشنگتن پست که در ایران زندانی است، به همراه همسرش یگانه صالحی
عکس آرشیوی از جیسون رضائیان (راست) خبرنگار روزنامه واشنگتن پست که در ایران زندانی است، به همراه همسرش یگانه صالحی

به دنبال شرایط جدیدی که در پی توافق جامع هسته‌ای ایران و شش قدرت جهانی ایجاد شده است، وکیل جیسون رضائیان خبرنگار روزنامه آمریکایی واشنگتن پست که از بیش از یک سال پیش به اتهام جاسوسی در ایران زندانی است، خواستار تبرئه و آزادی موکل خود شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، به نقل از دو خبرگزاری اصولگرای فارس و تسنیم، لیلا احسن روز سه‌شنبه گفت «هیچ مدرک و دلیلی که حاکی از صحت اتهامات منتسب به موکلم باشد وجود ندارد. بنابر این انتظار می‌رود با توجه به شرایط ایجاد شده توافق وین، حکم برائت جیسون رضائیان هر چه سریع‌تر صادر شود.»

جیسون رضائیان روز ۲۲ ژوئیه ۲۰۱۴ میلادی (۳۱ تیر ماه ۱۳۹۳) به همراه همسر روزنامه نگارش، یگانه صالحی، و یک عکاس خبری بازداشت شد. خانم صالحی به همراه آن عکاس پس از حدود دو ماه و نیم با قید وثیقه آزاد شدند، اما جیسون همچنان در بازداشت است.

لیلا احسن در گفتگو با خبرگزاری تسنیم گفت «موکلم بیش از یک سال است که در بازداشت به سر می‌برد و ادامه بازداشت وی طبق قانون آئین دادرسی کیفری جدید که از ابتدای تیرماه ۱۳۹۴ اجرایی شده قانونی نیست. لذا از دادگاه درخواست دارم بازداشت وی پایان یابد.»

محاکمه جیسون رضائیان به اتهام آنچه که «جاسوسی و اقدام علیه امنیت ملی» عنوان شده، تاکنون سه بار به صورت غیرعلنی در دادگاه انقلاب تهران برگزار شده است. گروه‌های مدافع حقوق بشر از بازداشت و محاکمه او در ایران انتقاد کرده و خواستار آزادی او شده‌اند.

وکیل مدافع او روز سه‌شنبه درباره تاریخ بعدی دادگاه آقای رضائیان گفت «جلسه بعدی، احتمالاً جلسه آخر است، اما هنوز دادگاه انقلاب زمان آن را بطور مشخص ابلاغ نکرده است.»

خانم احسن همچنین افزود بر اساس شرایط ایجاد شده پس از توافق وین، از قاضی دادگاه خواستم تا حکم تبرئه موکل من را صادر کند.

رئیس جمهوری و دیگر مقام‌های ارشد آمریکا بارها از ایران خواسته‌اند که شهروندان آمریکایی زندانی در ایران را آزاد کنند. علاوه بر جیسون رضائیان، امیر میرزایی حکمتی تفنگدار پیشین ارتش آمریکا و همچنین کشیش سعید عابدینی، در ایران زندانی هستند.

در آخرین اظهار نظر، باراک اوباما سه‌شنبه هفته گذشته در نشست ملی کهنه سربازان آمریکا در شهر پیتزبورگ، با ذکر اسامی این سه سه شهروند آمریکایی ایرانی‌تبار، گفت این سه نفر بطور «غیرعادلانه» در ایران بازداشت شده‌اند و تا زمانی که ایران آنها را آزاد نکند، آرام نخواهد گرفت. رابرت لوینسون، شهروند دیگر آمریکایی پس از سفر به جزیره کیش ناپدید شد.

XS
SM
MD
LG