لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۵

جلسه بعدی دادگاه جیسون رضائیان روز دوشنبه برگزار می شود


جیسون رضائیان خبرنگار آمریکایی ایرانی‌تبار روزنامه واشنگتن پست که در تهران زندانی است، روز دوشنبه بار دیگر در دادگاه حضور خواهد یافت. انتظار می‌رود این آخرین جلسه محاکمه او باشد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، وکیل آقای رضائیان، با بیان این که جلسه دوشنبه به دفاعیات جیسون رضائیان اختصاص خواهد داشت، گفت «تقریبا مسلم است که روز دوشنبه آخرین جلسه دادگاه برای موکل من خواهد بود، مگر این که اتفاقی پیش بینی نشده بیافتد.»

لیلا احسن در ادامه گفت «من متن دفاعیه را برای تسلیم به قاضی دادگاه آماده کرده‌ام؛ همچنین در دادگاه برای اثبات بیگناهی آقای رضائیان سخن خواهم گفت.»

خانم احسن در مورد استراتژی دفاعی خود توضیحی نداد، اما گفت بر اساس قانون کیفری جدید ایران، جیسون باید آخر تیر ماه و در سالگرد بازداشتش آزاد می‌شد، امری که «متاسفانه هنوز انجام نشده است.»

جیسون رضائیان، همسرش یگانه صالحی، و یک عکاس خبرنگار دیگر در روز ۲۲ ژوئیه ۲۰۱۴ (۳۱ تیر ۱۳۹۳) در تهران بازداشت شدند. دو نفر دیگر پس از مدتی آزاد شدند آما آقای رضائیان همچنان در بازداشت ماند.

در عین حال گزارش شده که خانم صالحی، خبرنگار روزنامه نشنال در امارات متحده عربی، ممنوع الخروج شده است.

جیسون رضائیان به اتهاماتی از جمله «جاسوسی و تبلیغ علیه نظام» متهم شده است، که گفته می‌شود در صورت محکومیت در دادگاه انقلاب تهران، با ۱۰ تا ۲۰ سال زندان روبرو خواهد شد.

روزنامه واشنگتن پست، دولت ایالات متحده وسازمان‌های طرفدار حقوق بشر و آزادی مطبوعات، از بازداشت و محاکمه او که تاکنون پشت درهای بسته انجام گرفته است، انتقاد کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG