لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۱

یاسمین مقبلی از ایستگاه فضایی: سلام تهران


یاسمین مقبلی فضانورد ایرانی آمریکایی
یاسمین مقبلی فضانورد ایرانی آمریکایی

یاسمین مقبلی فضانورد ایرانی آمریکایی که از روز ۵ شهریور به عنوان فرمانده ماموریت فضایی‌ «کرو ۷» در ایستگاه فضایی بین‌المللی به سر می‌برد، روز جمعه ۲۶ آبان تصاویری از شهر تهران و شمال ایران را در شبکه ایکس منتشر کرد و به فارسی نوشت: «سلام تهران»

این فضانورد ایرانی آمریکایی در ادامه نوشتار خود اضافه کرد: «از زمانی که به ایستگاه فضایی رسیدم مشتاق بودم تا چند عکس از این شهر بگیرم. گاهی اوقات، برنامه کاری اجازه نمی‌داد و گاهی، نور ناشی از انتقال روز و شب، عکاسی را غیرممکن می‌کرد و اغلب غبار یا ابری درست بالای تهران نشسته بودند.»

یاسمین مقبلی در ادامه افزود: «در نهایت، همه چیز هماهنگ شد و من توانستم چند عکس خوب بگیرم. در حدود ۲۵۰ مایل بالاتر، نزدیکترین چیزی بود که من تا به حال به جایی که پدر و مادرم به دنیا آمده‌اند و در آن بزرگ شده‌اند دست پیدا کردم.»

موشک حامل فضانوردان مأموریت «کرو ۷» بامداد روز شنبه ۲۵ اوت، با موفقیت راهی ایستگاه فضایی بین‌المللی شد. فرماندهی این ماموریت فضایی را یاسمین مقبلی، فضانورد ایرانی آمریکایی، بر عهده دارد، و فضانوردانی از دانمارک، ژاپن، و‌‌ روسیه، او را در این مأموریت همراهی می‌کنند.

یاسمین اهل بالدوین نیویورک است و دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته هوافضا است.

او همچنین با درجه ممتاز از مدرسه خلبانی آزمایشی نیروی دریایی ایالات متحده در مریلند، فارغ‌التحصیل شده و در جریان سخنرانی خود در مراسم نوروز امسال در کاخ سفید گفت: «به میراث و پیشینه ایرانی‌ام مفتخرم»

شهبانو فرح پهلوی طی پیامی انتخاب یاسمین مقبلی به عنوان فرمانده ماموریت به ایستگاه فضایی را باعث افتخار همه ایرانیان دانست و این موفقیت را به او و خانواده‌اش تبریک گفت.

XS
SM
MD
LG