لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۶

ابراز خرسندی دفتر نماینده ویژه آمریکا در امور ایران از فرماندهی یاسمین مقبلی در ماموریت فضایی ناسا


سرپرست دفتر نماینده ویژه آمریکا در امور ایران با ابراز خرسندی از حضور یک «ایرانی آمریکایی» در راس ماموریت فضایی‌ «کرو ۷» در شبکه اجتماعی «اکس» نوشت:« یاسمین مقبلی یک ایرانی آمریکایی فرمانده خدمه و بقیه اعضای تیم در راه ایستگاه فضایی هستند.»

آبرام پیلی اضافه کرد :«در شش ماه آینده می‌توانید اخبار ماموریت اسپیس ایکس را همزمان با صفحات ناسا، در صفحه دفتر نماینده ویژه آمریکا در امور ایران هم دنبال کنید.»

موشک حامل فضانوردان مأموریت «کرو ۷» بامداد روز شنبه ۲۵ اوت، با موفقیت راهی ایستگاه فضایی بین‌المللی شد. فرماندهی این ماموریت فضایی را یاسمین مقبلی، فضانورد ایرانی آمریکایی، بر عهده دارد، و فضانوردانی از دانمارک، ژاپن، و‌‌ روسیه، او را در این مأموریت همراهی می‌کنند.

موشک «فالکون»، ساخت شرکت فضایی «اسپیس‌اکس»، ساعت ۳:۲۷ بامداد شنبه به وقت شرق آمریکا از مرکز فضایی کندی در ایالت فلوریدا، فضاپیمای «درگن» را به مدار زمین پرتاب کرد.

براساس برنامه اعلام شده، این فضاپیما ساعت ۸:۳۹ صبح روز یکشنبه به وقت شرق آمریکا به ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌رسد و مسافران آن جایگزین چهار خدمه‌ای می‌شوند که از ماه مارس گذشته در این مرکز فضایی اقامت داشتند.


این نخستین سفر فضایی یاسمین مقبلی است که به عقیده او، می‌تواند برای دختران ایرانی در راه رسیدن به آرزوهای بزرگی که دارند، الهام‌بخش باشد.

او در گفتگوی اختصاصی‌اش با فارسی صدای آمریکا گفت: «اگر می‌خواهید کاری انجام دهید یا آرزویی دارید، برای رسیدن به آن تلاش کنید. بعضی وقت‌ها انجام این کار یا رسیدن به آن آرزو بسیار سخت است. بعضی وقتها افرادی هستند که به شما می‌گویند که نمی‌شود، ولی مطمئن باشید که اگر واقعا خواستید، همیشه راهی برای رسیدن به آن هدف وجود دارد.»

XS
SM
MD
LG