لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۰

ژاپن ممکن است شعاع منطقه تخليه اتمی را افزايش دهد


ژاپن ممکن است شعاع منطقه تخليه اتمی را افزايش دهد
ژاپن ممکن است شعاع منطقه تخليه اتمی را افزايش دهد

مسؤلان امنيتی آژانس اتمی ژاپن می گويند يد راديواکتيو ۴۳۸۵ بار بيشتر از ميزان مجاز در آب های اقيانوس در نزديکی نيروگاه اتمی فلج شده فوکوشيما، يافت شده است. روز چهارشنبه ای رقم ۳۳۸۵ گزارش شده بود. اين گزارش ها هراس از امکان وجود نشت رديابی نشده در تأسيسات فوکوشيما را افزايش داده است.

به گفته مقام ها، روز پنجشنبه آب نمونه برداری شده در نزديکی نيروگاه فوکوشيما بالاترين ميزان آلودگی را تا کنون نشان داده است. از يازدهم مارس که سيستم خنک کننده نيروگاه بر اثر زلزله عظيم و سونامی صدمه ديد، تشعشعات راديواکتيو از آن به خارج درز کرده است.

آژانس بين المللی انرژی اتمی به ژاپن توصيه کرده است که با ديده شدن سطح بالای پرتوهای راديوآکتيو در فاصله ۴۰ کيلومتری نيروگاه اتمی فوکوشيما از وضعيت جاری نشت اتمی، بررسی دقيق تری به عمل آورد. مقامات خاطرنشان کردند که اين اندازه گيری ها بطور پراکنده بوده و سطح راديو اکتيو بسيار بالا که گزارش شده است، در يک نقطه بوده است.

معاون مدير آژانس امنيت صنعتی و اتمی ژاپن گفت همانطور که قبلا گفته ام و اين موضوع از سوی کميسيون انرژی اتمی نيز تأييد شده است تا شعاع ۲۰ کيلومتری نيروگاه فوکوشيما تخليه شده و ماهيگيری در آن ناحيه نيز انجام نمی شود. مقام های ژاپنی روز پنجشنبه اعلام کردند در صورت افزايش مقدار تشعشات راديواکتيو، شعاع منطقه تخليه برای ساکنان نواحی اطراف فوکوشيما را بيشتر خواهند کرد اما در حال حاضر نيازی به اين اقدام نمی بينند.

بحران اتمی و مصيبت طبيعی در ژاپن از خود ۲۷ هزار و ۵۰۰ کشته و مفقود بجای گذارده است. مقام های اتمی ژاپن می گويند بفوريت تلاش می کنند علت نشت يد راديواکتيو را در آب دريا مشخص کنند. آنها اين تشعشعات را نگران کننده می خوانند اما تهديد جدی فوری نسبت به سلامتی مردم، تلقی نمی کنند.

در همين حال ژاپن در يک مناقشه ارضی جديد با کره جنوبی درگير شده است. اين در حاليست که ژاپن هنوز در حال کمک گيری از همسايگان خود پس از زلزله و سونامی مرگبار اخير است.

وزارت امور خارجه کره جنوبی روز چهارشنبه اعلام کرد که نسبت به تصويب کتاب های جديد درسی مقطع راهنمايی در ژاپن به شدت اعتراض دارد. در اين کتاب ها ژاپن مالکيت خود را بر جزيره کوچکی در ميان دو کره که به دست يک گروه از کره جنوبی اداره می شود، مدعی شده است.

برخی از کتاب های درسی در ژاپن، کره جنوبی را متهم می کند که «به طور غيرقانونی» جزاير صخره ای را اشغال کرده است. کره جنوبی اين جزاير را «دادکو» و ژاپن به نام «تاکِشيما» می خواند.

يون هاپ، خبرگزاری کره جنوبی، اعلام کرد که اين مناقشه مطمئنا به اختلاف در روابط بين دو کشور دامن می زند و اين در حاليست که مردم در کره جنوبی بی اعتمادی ديرينه خود را برای ارائه کمک های زلزله به ژاپن، کنار گذاشته بودند.

اين گزارش می گويد بسياری از مردم در کره جنوبی اين تصويب را به عنوان يک «سيلی» توسط حاکمان استعماری سابق خود، تلقی می کنند.

XS
SM
MD
LG