لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۴

ميزان نا امن تشعشعات راديواکتيو در فاصله ۴۰ کیلومتری نيروگاه فوکوشيما


ميزان نا امن تشعشعات راديواکتيو در فاصله ۴۰ کیلومتری نيروگاه فوکوشيما
ميزان نا امن تشعشعات راديواکتيو در فاصله ۴۰ کیلومتری نيروگاه فوکوشيما

آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد که سطح تشعشات راديواکتيو در روستايی خارج از منطقه تخلیه شده هسته ای فوکوشيما دو برابر ميزانی است که برای زندگی امن و بی خطر، مجاز تشخيص داده شده است.

دنيس فلوری، رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت که آزمايش های انجام شده حاکی از آن است که سطح تشعشات راديواکتيو در روستای آيتات «Iitate» واقع در ۴۰ کیلومتری شمال غربی نيروگاه فوکوشيما از حد مجاز بالاتر است.

دولت ژاپن محدوده ۲۰ کیلومتری اطراف نيروگاه را تخليه کرده است و از ساکنان شعاع ۳۰ کيلومتری خواسته است تا در داخل خانه های خود باقی بمانند.

فعالان گروه زیست محیطی «گرين پيس» روز چهارشنبه از رهبران ژاپن خواستند تا «منطقه تخليه» را از شعاع ۲۰ کيلومتری به شعاع ۳۰ کيلومتری گسترش دهند. اين گروه نيز اعلام کرد که طبق آزمايش های مستقل انجام شده سطح تشعشات راديواکتيو بالاتر از ميزان مجاز است.

يوکيو ادانو، سخنگوی دولت ژاپن گفت، دولت آماده است تا اطلاعات جمع آوری شده توسط اين گروه را مطالعه کند.

ژاپن تقریبا به مدت سه هفته از زمان وقوع زلزله با شدت ۹ درجه ريشتر و سونامی پس از آن، در يازدهم ماه مارس که سيستم های خنک کننده نيروگاه را فلج ساخت، در تلاش برای کنترل تشعشعات راديواکتيو است.

اما آژانس ايمنی اتمی ژاپن هشدار داد که در آب های اقيانوس در حوالی ۳۰۰ متری تأسيسات اتمی فوکوشيما مقدار تشعشات اتمی به ۳۰۰۰ برابر ميزان قابل قبول، رسيده است.

در حال حاضر چندین کشور، برخی از واردات مواد غذایی از ژاپن را متوقف کرده اند. ژاپن از اين کشور ها خواسته است تا از برقراری محدودیت هایی غیر قابل توجیه خودداری کنند.

روزچهارشنبه دولت ژاپن اقدامات ايمنی جديدی را در نیروگاه های هسته ای در سراسر کشور به اجرای فوری گذاشت اين در حالی است که مسئولان اذعان می کنند که تا کنترل کامل نيروگاه آسيب ديده فوکوشيما، راه طولانی در پيش است.

امپراتور ژاپن، اکيهيتو، و ملکه ميچيکو ، روزچهارشنبه از يکی از مراکز کمک رسانی به بازماندگان زلزله و سونامی يازدهم ماه مارس ديدن کردند و با بازماندگان ابراز همدردی بعمل آوردند.

شمار کشته شدگان بيش از يازده هزار نفر گزارش شده است. انتظار می رود اين رقم به بيش از هجده هزار نفر افزايش يابد. هنوز هزاران نفر در مراکز پناه دهنده و کمک رسانی به سر می برند.

XS
SM
MD
LG