لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۱

ژاپن از دیگر کشورها کمک خواست


ژاپن از دیگر کشورها کمک خواست
ژاپن از دیگر کشورها کمک خواست

با ادامه تلاش ها در ژاپن برای محدود کردن پرتوهای اتمی و تعمیر نیروگاه اتمی فوکوشیما که در زلزله و سونامی ۱۱ مارس آسیب دید، ژاپن از دیگر کشورها درخواست کمک کرد.

کارشناسان اتمی از آمریکا، فرانسه و دیگر کشورها روز جمعه وارد ژاپن می شوند و یا به این کشور سفر می کنند تا کمک های خود را به شرکت توکیو الکتریک پاور، اداره کننده نیروگاه اتمی فوکوشیما عرضه کنند.

روبات های مخصوصی نیز راهی ژاپن شده است تا در مکان هایی که برای انسان ایمن نیست، استفاده شود. ماموریت کارشناسان اتمی خارجی خطرناک است.

پرتوهای اتمی در آب های نزدیک نیروگاه یافت شده است. این پرتوها همچنین گوشت گاو و همچنین اجساد باقی مانده از زلزله اخیر ژاپن را آلوده کرده است.

مقامات ژاپن هنوز در حال بررسی این موضوع هستند که چه تصمیمی باید در مورد ۱۰۰۰ جسد باقی مانده در نزدیکی نیروگاه بگیرند. آنان می گویند به علت آلودگی بسیار زیاد اجساد باقی مانده در اطراف نیروگاه با پرتوهای اتمی، جمع آوری جسدها بسیار خطرناک است.

منابع پلیس هشدار داده اند که اگر خانواده کشته شدگان، اجساد آنان را آنچنان که در ژاپن مرسوم است بسوزانند و خاکستر کنند، این امر می تواند رادیو اکتیو بیشتری وارد محیط زیست کند.

شرکت توکیو الکتریک پاور می گوید سطح یدهای رادیو اکتیو در آب های زیر زمینی یکی از راکتورها، ۱۰ هزار برابر معمول است. خبرگزاری کیودو ژاپن می گوید این اولین باری است که پرتوها در آب های زیر زمینی پیدا می شود.

مسوولان ژاپنی همچنین در آب های دریای اطراف نیروگاه تا فاصله ۴۰ کیلومتری، تشعشعات اتمی یافته اند.

این امر باعث شد دولت گسترده تر کردن فاصله تخلیه ساکنان در اطراف نیروگاه را در نظر بگیرد. پیش از این، مسوولان خواستار آن شده بودند که ساکنان محدوده ۲۰ کیلومتری نیروگاه را ترک کنند.

شمار تایید شده کشته شدگان در بلایای طبیعی اخیر ژاپن به بیش از ۱۱۴۰۰ نفر رسیده است و هنوز ۱۶۵۰۰ نفر ناپدید هستند.

XS
SM
MD
LG