لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۰

واکنش‌ها به اتهامات کارمندان «اونروا»؛ ژاپن هم کمک‌های مالی خود را قطع کرد


وزارت امور خارجه ژاپن در بیانیه‌ای از به تعلیق درآمدن کمک‌های مالی این کشور به «اونروا» در پی طرح ادعاهایی مبنی بر مشارکت برخی از کارکنان آژانس امدادرسانی سازمان ملل متحد در غزه در حملات حماس در ۷ اکتبر، خبر داد.

در این بیانیه که روز یکشنبه هشتم بهمن ماه صادر شده، مقامات ژاپنی بر اهمیت نقش «اونروا» در ارائه کمک‌های ضروری بشردوستانه به ساکنان غزه تأکید کرده اما اعلام کردند تا پایان تحقیقات کمک‌های خود را تعلیق می‌کنند.

در روزهای گذشته کشورهای بریتانیا، ایتالیا و فنلاند، آلمان، هلند، فرانسه و سوئیس کمک‌های مالی خود را به آژانس امدادرسانی و کاریابی برای آوارگان فلسطینی در خاور نزدیک را تعلیق کردند.

اقدام این کشورهای اروپایی به دنبال اقدام مشابه ایالات متحده، استرالیا و کانادا انجام شد.

آمریکا روز جمعه ششم بهمن در واکنش به اتهام مشارکت ١٢ کارمند اونروا در حمله ۱۵ مهر گروه تروریستی فلسطینی حماس به جنوب اسرائیل اعلام کرد کمک‌های مالی اضافی به این نهاد را «به‌طور موقت» متوقف کرده و خواهان تحقیق در این مورد شده است.

در پی اتهام مشارکت ١٢ کارمند آژانس امدادرسانی و کاریابی فلسطینی در حمله ۱۵ مهر حماس به اسرائیل دبیرکل سازمان ملل در بیانیه‌ای ضمن «نفرت‌بار» خواندن اعمال ادعایی برخی کارکنان اونروا خواستار تداوم فعالیت این آژانس شد.

یسرائیل کاتز، وزیر امور خارجه اسرائیل نیز اونروا را به داشتن ارتباط با شبه‌نظامیان اسلامگرا در غزه متهم کرد و از افزایش تعلیق کمک‌ها به آن حمایت و تاکید کرد که اونروا باید پس از فروکش‌ کردن درگیری‌ها در این منطقه، با نهادها و سازمان‌هایی که به صلح و توسعه واقعی تعهد دارند، جایگزین شود.

XS
SM
MD
LG