لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۰

سفر احتمالی نخست وزیر ژاپن به کره شمالی


شینزو آبه نخست وزیر ژاپن
شینزو آبه نخست وزیر ژاپن
مقام های ژاپن می گویند شینزو آبه نخست وزیر آن کشور در نظر دارد برای کمک به حل مسأله گروگان های ژاپنی در کره شمالی به پیونگ یانگ سفر کند.

کره شمالی هفته گذشته موافقت کرد در قبال کاستن از تحریم های ژاپن علیه آن کشور، اجازه دهد تحقیقات درباره سرنوشت چند شهروند ژاپنی ناپدید شده در آن کشور، دوباره انجام گیرد.

فومیو کیشیدا، وزیر خارجه ژاپن روز سه شنبه گفت دولت سرگرم بررسی این پیشنهاد است که آیا دیدار آقای آبه از کره شمالی می تواند به یافتن اتباع ژاپنی گمشده کمک کند یا خیر.

کره شمالی در سال ۲۰۰۲ تأیید کرده بود که برای آموزش زبان و فرهنگ ژاپنی به جاسوسان آن کشور، ۱۳ تبعه ژاپن را ربوده و به اسارت گرفته است. مدتی بعد ۵ نفر از این عده به ژاپن بازگردانده شدند، اما پیونگ یانگ از مرگ بقیه آنها خبر داد.

بسیاری از ژاپنی ها بر این گمان هستند که علاوه بر آن ۱۳ نفر، دهها ژاپنی دیگر هم در گروگان کره شمالی هستند.

در پی اذعان دولت کره شمالی به حضور اتباع ژاپنی به عنوان گروگان در آن کشور در سال ۲۰۰۲، جونیچیرو کویزومی نخست وزیر وقت ژاپن به پیونگ یانگ سفر کرد.

سفر نخست وزیر ژاپن به پیونگ یانگ موضوعی بحث برانگیز است، چرا که ژاپن با کره شمالی روابط دیپلماتیک ندارد؛ قطع روابط سیاسی دو کشور تا حدی به همین مسئله ارتباط دارد.
XS
SM
MD
LG