لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۴۷

تاریخ کناره گیری رسمی «آکیهیتو» از امپراتوری ژاپن اعلام شد


آکیهیتو امپراتور ژاپن و همسرش میچیکو - آرشیو
آکیهیتو امپراتور ژاپن و همسرش میچیکو - آرشیو

توکیو روز جمعه رسما اعلام کرد امپراتور ژاپن قرار است بهار ۱۳۹۸ در ۸۵ سالگی از مقام خود کناره گیری کند. این نخستین بار در دویست سال گذشته است که امپراتور این کشور شرق آسیا به میل خود تصمیم به کناره‌گیری می‌گیرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، دولت ژاپن تاریخ اعلام رسمی کناره‌گیری آکیهیتو از امپراتوری – که اکنون مقامی تشریفاتی محسوب می‌شود – را ۳۰ آوریل ۲۰۱۹ اعلام کرد. نوریهیتو پسر ارشد او امپراتور جدید ژاپن خواهد شد.

این تاریخ در جلسه امروز شورای کاخ سلطنتی در پایتخت تعیین شد؛ که اعضای آن را رهبران سیاسی پارلمان، قضات دیوان عالی و اعضای خانواده سلطنتی ژاپن هستند و ریاست آن را شینزو آبه نخست وزیر آن کشور بر عهده دارد.

آکیهیتو پیشتر در تیر ماه سال گذشته و در اقدامی غیرمعمول در تاریخ ژاپن، اعلام کرد به دلیل کهولت سن و وضعیت سلامتی اش می‌خواهد بازنشسته شود. اما آماده سازی روند قانونی برای انجام این کار در زمان کوتاه ممکن نبود.

آکیهیتو در ژانویه ۱۹۸۹ میلادی و در پی درگذشت پدرش، هیروهیتو، وارث امپراتوری دو هزار ساله ژاپن شد. وی در آن زمان ۵۶ سال داشت. فرزند او، نوریهیتو، یک سال و نیم بعد و زمانی که به امپراتوری برسد، ۵۹ ساله خواهد بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG