لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۰

تمایل امپراتور ژاپن به کناره گیری و چالش های قانونی آن


آکیهیتو امپراتور ۸۲ ساله ژاپن
آکیهیتو امپراتور ۸۲ ساله ژاپن

امپراتور ژاپن روز دوشنبه در سخنانی کم نظیر که طی یک سخنرانی عمومی ایراد کرد با در نظر گرفتن سن خود درباره انجام وظایفش ابزار نگرانی کرد. به این ترتیب این احتمال مطرح شده که وی از سمت خود کناره گیری خواهد کرد.

آکیهیتو، امپراتور ۸۲ ساله ژاپن، در یک سخنرانی ده دقیقه ای از پیش ضبط شده که از تلویزیون ملی ژاپن پخش شد گفت، "خوشبختانه در سلامت هستم. اما با در نظر گرفتن کاهش تدریجی توان بدنی نگران هستم که انجام وظایفم به عنوان نماد حاکمیت، مشکل تر شود."

قانون اساسی ژاپن که به قبل از جنگ دوم جهانی باز می گردد اظهارات این مقام تشریفاتی را محدود می کند. آکیهیتو بارها گفت از این موضوع آگاه است و از اشاره مستقیم به کناره گیری که نقض قانون به شمار می رود، خودداری کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، روند کناره گیری امپراتور ژاپن سریع نخواهد بود و مستلزم رای پارلمان به تغییر قانون است. طبق قانون اساسی، امپراتور باید تا لحظه مرگ در مقام خود باقی بماند و در این قانون پیش بینی برای جانشین او در صورت کناره گیری مطرح نشده است.

سخنرانی امپراتور ژاپن برای ملت ۱۲۶ میلیونی این کشور امر نادری است. امپراتور سالی دو بار سخنرانی می کند، یک بار در سال نو در خارج از کاخ امپراتوری و یک بار در یادبود رسمی پایان جنگ دوم در نیمه اوت. اما در مواردی کم نظیر امپراتور ژاپن از طریق رادیو و تلویزیون برای مردم صحبت کرده است.

XS
SM
MD
LG