لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۶

روند قانونی کناره‌گیری امپراتور ژاپن از تخت سلطنت آغاز شد


احزاب حاکم و اوپوزیسیون ژاپن در طرحی پیشنهادی از نخست وزیر کشور خواستند تا قانونی تصویب کند که بنا به آن آکی‌هیتو، امپراتور کنونی کشور بتواند از تخت سلطنت کناره گیری کند.

بنا به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس، شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن، طرح پیشنهادی احزاب کشور را در اختیار هیأتی از کارشناسان قرار داده تا طی چند هفته آینده گزارشی نهایی از جزئیات کناره گیری امپراتور ژاپن تهیه کنند.

دولت شنزو آبه، با توجه به گزارش در دست، مصوبه ای تنظیم کرده و تا ماه می آنرا به مجلس کشور ارائه خواهد داد.

با اینکه ژاپن دیگری یک امپراتوری محسوب نمی شود، اما امپراتور ژاپن لقب و تخت سلطنت خود را در چارچوب ساختاری تشریفاتی همچنان حفظ کرده است.

آکی‌هیتو که صد و بیست و پنجمین امپراتور ژاپن از دودمان «یاماتو» محسوب می شود، در ماه اوت سال گذشته با استناد به اینکه سن بالا و وضعیت سلامتی اش می تواند اجرای مسؤلیت هایش را به مخاطره بیاندازد، نسبت به کناره گیری از تخت سلطنت ابراز تمایل کرده بود.

در صورتیکه امپراتوری ۸۳ ساله ژاپن از سلطنت کناره بگیرد، اولین امپراتور در دویست سال اخیر خواهد بود که این سمت را پیش از مرگ ترک گفته است.

جانشین کنونی آکی‌هیتو، بزرگترین فرزند او به نام ناروهیتو است که ولیعهد کنونی امپراتور ژاپن محسوب می شود.

به گفته رسانه های ژاپن، مقامات کشور انتظار دارند کناره گیری امپراتور ژاپن در اواخر سال ۲۰۱۸ انجام شود که در آن آکی‌هیتو ۸۵ ساله شده و تخت سلطنت را پس از ۳۰ سال ترک خواهد کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG