لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۰

آیا زلزله های ژاپن و اکوادور مرتبط هستند؟


عملیات امداد پس از زلزله در اکوادور
عملیات امداد پس از زلزله در اکوادور

سالانه هزاران زمین لرزه در کره زمین رخ می دهد، اما کوچکی آنها باعث می شود که حسشان نکنیم.

به نوشته شبکه خبری سی.ان.ان سه زمین لرزه اخیر – دو مورد در ژاپن و دیگری در اکوادور - به دلیل خرابی چشمگیری که به بار آوردند، توجه زیادی را به خود جلب کردند. سی.ان.ان سپس پنج نکته را درباره زمین لرزه های این دو کشور آسیایی و آمریکای لاتین برشمرده است:

آیا زلزله های ژاپن و اکوادور مرتبط هستند؟

یکی از کارشناسان سازمان ژئولوژیک آمریکا می گوید هنوز برای پاسخ به این سوال زود است. چرا که هنوز تحقیق زیادی روز آنها انجام نشده است. این تئوری مطرح است که برخی زمین لرزه های بزرگ می تواند باعث زلزله ای دیگر در مکانی دوردست شود. او در این باره گفت: "معمولا گمان نمی شود که زلزله ها در دو سوی اقیانوس با هم مرتبط هستند." فاصله بین ژاپن و اکوادور ۱۵۴۴۵ کیلومتر است.

تکلیف حلقه آتش چیست؟

هر دوی این زلزله ها در یک منطقه نعل اسبی مانند (از شرق آسیا تا قطب شمال و سپس به جنوب در حاشیه اقیانوس آرام تا غرب قاره آمریکا) رخ داده است، که به دلیل داشتن رشته آتشفشان ها و فعالیت های زمین شناختی و زلزله در دو حاشیه اقیانوس آرام، به حلقه آتش معروف است.

این که زلزله به فاصله چند روز در این دو نقطه رخ داده، اتفاقی به نظر نمی رسد. اما این نکته هم هست که به گفته انجمن ملی جغرافیا در آمریکا، اغلب زلزله های جهان - حدود ۹۰ درصد - در حلقه آتش رخ می دهند.

بزرگی زلزله های اکوادور و ژاپن را چطور می شود مقایسه کرد؟

زلزله اکوادور به بزرگی ۷ و هشت دهم رییشتر، تقریبا ۱۶ بار بزرگتر از زلزله ۷ ریشتری صبح شنبه در ژاپن بود.

آیا این بزرگترین زلزله در اکوادور است؟

خیر. در ۳۱ ژانویه ۱۹۰۶ میلادی، زلزله ۸.۸ ریشتری در کلمبیا و اکوادور رخ داد که موجب وقوع سونامی شد و ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ نفر را به کشتن داد. بزرگی این زلزله ابتدا ۸ و دو دهم ریشتر تخمین زده شده بود.

در ماه مه ۱۹۴۲، زلزله ای با بزرگی ۷ و هشت دهم در مقیاس ریشتر در ۴۳ کیلومتری جنوب زلزله اخیر رخ داده بود.

زلزله روز شنبه مرگبارترین زلزله در اکوادور از سال ۱۹۸۷ به این سو است. آن زمان زلزله ای ۷ و دو دهم ریشتری بیش از هزار نفر را کشت.

زلزله هایی به این بزرگی هر چند وقت یک بار رخ می دهند؟

زلزله هایی به بزرگی ۷ تا ۷ و ۹ دهم ریشتر هر سال حدود ۱۵ بار رخ می دهد. زلزله های بزرگتر از ۸ ریشتر سالی حدودا دو بار رخ می دهند.

XS
SM
MD
LG