لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۵

رئیس جمهوری اکوادور: بیش از ۲۳۰ نفر در زلزله کشته شدند


خرابی های ناشی از زمین لرزه در اکوادور
خرابی های ناشی از زمین لرزه در اکوادور

زلزله شدید اکوادور کشوری در شمال غربی آمریکای جنوبی تاکنون بیش از ۲۳۰ نفر کشته برجای گذاشته است و در این کشور اعلام وضعیت اضطراری شده است.

این زلزله شدید که ۷.۸ ریشتر گزارش شده است، شنبه شب روی داد و بر اثر آن هزاران خانه ویران شد و برق تا شعاع چند صد کیلومتری قطع شد.

رئیس جمهوری اکوادور در توییتی که روز یکشنبه منتشر کرد، شمار کشته شدگان را ۲۳۳ نفر اعلام کرد.

معاون رئیس جمهوری اکوادر پیشتر تعداد کشته شدگان را دست کم ۷۷ نفر و تعداد مجروحان را ۵۸۸ نفر اعلام کرده بود. ممکن است بر تعداد کشته ها افزوده شود.

چون اکوادور یک کشور ساحلی است، بعد از این زلزله شدید،‌ هشدار سونامی اعلام شده بود و مردم از سواحل این کشور دور شده بودند اما معاون رئیس جمهوری اکوادار شنبه شب اعلام وضعیت سفید کرد.

ده هزار سرباز و ۳۵۰۰ پلیس اکوادور برای کمک به مردم محلی بسیج شدند. مقامات دولتی همچنین گفتند که پنج هلیکوپتر و بیش از ۸۰ اتوبوس حامل نیرو نیز به منطقه فرستاده شده است.

مرکز زلزله شناسی آمریکا اعلام کرد زلزله شنبه ۲۸ فروردین در ۲۷ کیلومتری جنوب شرقی شهر ساحلی مویزنه در اکوادور رخ داده است.

این بزرگترین زمین لرزه در سی سال گذشته در اکوادور است. سال ۱۹۸۷ زمین لرزه ۷.۲ ریشتری موجب مرگ حدود هزار نفر در اکوادور شد.

زمین لرزه شنبه شب، دو روز بعد از دو زمین لرزه شدید ژاپن روی می دهد. آن سوی اقیانوس آرام، در روزهای جمعه و شنبه دو زمین لرزه هفت ریشتری موجب خساراتی در ژاپن شد.

مقام های ژاپن تایید کردند در این دو زلزله ۴۰ نفر کشته شده اند.

نگرانی در ژاپن در حالی افزایش یافته که زلزله پنج سال پیش خساراتی به مرکز اتمی فوکوشیما وارد کرد.

XS
SM
MD
LG