لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۳

شمار کشته شدگان دو زمین لرزه در ژاپن به ۴۱ نفر رسید


یک زن ژاپنی مقابل یک خانه ویران شده در اثر زمین لرزه در شهر ماشیکی.
یک زن ژاپنی مقابل یک خانه ویران شده در اثر زمین لرزه در شهر ماشیکی.

دو زمین لرزه شدید در دو روز جنوب منطقه ای در ژاپن را لرزاند. شمار کشته شدگان دومین زمین لرزه که صبح روز شنبه به وقت محلی شهر کوماموتو را به لرزه در آورد، به ۳۲ نفر رسیده است.

پیشتر گزارش شده بود ۱۹ نفر در این زمین لرزه کشته شده اند.

سازمان لرزه نگاری ژاپن شدت زمین لرزه دوم را ۷ ریشتر اعلام کرد و گفت پس از آن، پس لرزه ای به شدت ۵.۴ ریشتر ثبت شد. مقامات ژاپنی گفته اند ممکن است تعداد کشته شدگان افزایش یابد.

نیروهای پلیس ژاپن در منطقه زلزله زده
نیروهای پلیس ژاپن در منطقه زلزله زده

در همین حال شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن برای کمک به زلزله زدگان دستور داده است نیروهای بیشتری به منطقه اعزام شوند. زمین لرزه باعث رانش زمین در جزیره کیوشو و خرابی خانه ها و یک بزرگراه شد. یک پل مهم دسترسی به روستای مینامیاسو نابود شد که ممکن است باعث پیچیدگی عملیات امداد شود.

یک زن ژاپنی پس از وقوع یک پس لرزه در جایی پناه می گیرد.
یک زن ژاپنی پس از وقوع یک پس لرزه در جایی پناه می گیرد.

همچنین معبد تاریخی آسو که بیش از ۱۷۰۰ سال قدمت دارد نیز آسیب های عمده ای دید. چندین ساختمان و "دروازه شکوفه های گیلاس" نیز کاملا خراب شد و برخی ساختمان ها دچار آتش سوزی شد.

از سوی دیگر، یک آتش فشان فعال در منطقه برای اولین بار در ماه فوران کرد. هنوز مشخص نیست این فوران با زمین لرزه مربوط است یا خیر. در زمین لرزه اول که همین منطقه را روز پنجشبه لرزاند، دست کم ۹ نفر کشته شدند.

ژاپن پس از زمین لرزه ها برای سواحل غربی جزیره کیوشو هشدار سونامی داد اما سپس هشدار را لغو کرد. حدود ۱۶۰۰ سرباز و ۲۰۰۰ مامور پلیس و ۱۳۰۰ آتش نشان برای کمک زلزله زدگان در منطقه هستند.

XS
SM
MD
LG