لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۶

بازگشت روزنامه نگاران ربوده شده فرانسوی به کشورشان


اعضای مجلس ملی فرانسه پس از اعلام آزادی دو روزنامه نگار فرانسوی در نشتسی در پاریس. ۲۹ ژوئن ۲۰۱۱
اعضای مجلس ملی فرانسه پس از اعلام آزادی دو روزنامه نگار فرانسوی در نشتسی در پاریس. ۲۹ ژوئن ۲۰۱۱

دو روزنامه نگار فرانسوی که طالبان آنان را به مدت ۱۸ ماه در افغانستان به گروگان گرفته بودند، پس از آزادی به فرانسه باز گشته اند.

استفان تاپونیه، تصویر بردار تلویزیون کانال ۳ «اِروه گِسکی یِِر» خبرنگار، روز پنجشنبه هنگام ورود به یک فروگاه نظامی نزدیک پاریس با استقبال خویشاوندان خود و نیکولا سارکوزی رییس جمهوری فرانسه روبرو شدند.

آنان که سالم و شادمان به نظر می رسیدند گفتند به رغم این که نزدیک به ۲۴ ساعت در هر شبانه روز زندانی بودند، حالشان خوب است. دو روزنامه نگار به خبرنگاران گفتند زندانبانان با آنها بدرفتاری نکردند، اما از شرایط دشوار زندگی در رنج بودند.

روزنامه نگاران و مترجم افغانشان روز چهارشنبه آزاد شدند. آنها در دسامبر سال ۲۰۰۹ هنگام تهیه گزارشی درباره بازسازی شرق کابل ربوده شدند. دو روزنامه نگار افغان نیز که همراه با آنان ربوده شدند، قبلا آزاد شده بودند.

هنوز روشن نیست چرا ربایندگان تصمیم گرفتند گروگان ها را پس از ۵۴۷ روز اسارت آزاد کنند. مقام های فرانسوی گفتند دولت باجی بابت آزادی آنان پرداخت نکرد.

یکی از خبرنگاران روز پنجشنبه گفت آنان در بیشتر دوره اسارت جدا از هم نگاهداشته می شدند.

نیکولا سارکوزی رییس جمهوری فرانسه روز چهارشنبه از حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان و نیز کسان دیگری که در تامین آزادی گروگان ها کارساز بودند، سپاسگزاری کرد.

کمیته حفاظت از روزنامه نگاران از آزادی دو ژورنالیست فرانسوی استقبال کرد و گفت وضعیت دشوار آنان به یادآور این مطلب است که تهیه گزارش و خبر در افغانستان همچنان چالشی برای خبرنگارانی است که در آنجا کار می کنند.

فرانسه حدود ۴ هزار سرباز در افغانستان دارد. هفته پیش نیکولا سارکوزی اعلام کرد کشور او صدها نفر از نیروهای خود را تا پایان سال از افغانستان خارج خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG