لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۵۴

سعید جلیلی: هویت زن در مادر بودن تعریف می شود


سعید جلیلی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران گفته است نقش زنان در ایران باید در مقام مادر تعریف شود و باید در برابر رویکرد کشورهای غربی که آن ها (زنان) یک «ابزار اقتصادی» محسوب می شوند، مقاومت کرد.

آقای جلیلی در جمع بانوانی که در کارزار انتخاباتی او شرکت کرده بودند، گفته است «هویت زن در خانواده شکل می گیرد که همان مادر بودن است نه اینکه هویت زن را در چرخه اقتصادی و بازار سرمایه قائل شویم».

سعید جلیلی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری و مذاکره کننده ارشد برنامه اتمی ایران است. برخی از تحلیلگران و ناظران سیاسی آقای جلیلی را نامزد پیشرو و مورد توجه رهبر جمهوری اسلامی خوانده اند.

آقای جلیلی اخیراً به خبرگزاری فارس گفته است «امروز دو نگاه متفاوت درباره زن وجود دارد: یک نگاه غربی و یک نگاه اسلامی. در غرب بر اساس آنکه کوچکترین واحد جامعه را فرد می بیند، به هویت فرد اهمیت می دهند اما از دیدگاه اسلام، کوچکترین واحد جامعه خانواده است و اسلامی به دنبال اصالت دادن به خانواده است».

سعید جلیلی گفته است «بهره گیری از زنان به عنوان شی و تضعیف جایگاه زن به سطح یک نیروی کار و ابزار اقتصادی با دیدگاه اسلام بسیار تفاوت دارد».

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران ادعا کرده است «ما امروز نباید در خصوص موضوعات زنان متهم باشیم بلکه باید مدعی باشیم، زیرا امروز این غربی ها هستند که نگاه تحقیرآمیز به زن دارند و زن را ابزار اقتصادی می دانند».

براساس آمار «سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد» (یونسکو) حدود ۵۲ درصد دانشجویان فارغ التحصیل سال ۲۰۰۹ از دانشگاه های ایران زن هستند.

براساس ارقام یونسکو، زنان شصت و هشت درصد فارغ التحصیلان رشته علوم را تشکیل می دهند.

در سال ٢٠١١، ٢٧ درصد نیروی کار کشور را زنان تشکیل می دادند.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری کنونی ایران نیز ادعا کرده بود که مهمترین وظیفه زنان «کار در منزل» است و مادران «نقش متعالی در جامعه» دارند. او در سال ٢٠٠٨ طرحی را پیشنهاد کرد که براساس آن ساعات کار زنان متاهل دو ساعت کاهش یابد و با تولد هر بچه یک ساعت کمتر کار کنند اما حقوق و دستمزد ثابت دریافت کنند.

منابع: بلومبرگ، ایلنا (خبرگزاری کار ایران)
XS
SM
MD
LG