لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۲۵

دیدار راب مالی با نماینده روسیه در وین؛ گروسی درباره ایران کنفرانس خبری برگزاری می‌کند


رابرت مالی، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران (آرشیو)
رابرت مالی، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران (آرشیو)

رابرت مالی، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران، روز چهارشنبه در وین با میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه نزد سازمان‌های بین المللی مستقر در وین، دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

اولیانوف با انتشار تصویری از این دیدار در حساب توییتری خود گفت که با آقای مالی درباره شرایط جاری گفت‌وگوها بر سر احیای برجام، و راه‌های احتمالی برای پیشرفت در این مسیر، صحبت کرده است.

یک روز پیش از این، کشورهای غربی در شورای امنیت سازمان ملل متحد هشدار دادند که در صورتی که برای پیشبرد مذاکرات احیای برجام تلاش نکند و هم‌زمان به برنامه هسته‌ای خود سرعت بخشد، برجام «طی چند هفته» نابود می‌شود.

در همین حال، آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد که رافائل گروسی، رئیس آژانس، ظهر روز جمعه به وقت وین یک کفرانس مطبوعاتی در مورد تحولات مربوط به نظارت و راستی‌آزمایی در ایران، برگزار می‌کند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در همین روز طی بیانیه‌ای اعلام کرد با ایران برای جایگزین کردن دوربین‌های نظارتی در یک کارگاه ساخت قطعات دستگاه‌های سانتریفیوژ در کرج، به توافق رسید و قرار است این کار تا پایان ماه جاری میلادی، تکمیل شود.

آژانس در بیانیه اعلام کرد که این اقدام طبق توافقی که روز چهارشنبه میان رافائل گروسی، رئیس آژانس، و محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، به دست آمد صورت می‌گیرد.

در همین حال، یک مقام آمریکایی که نخواست نامش منتشر شود، به خبرگزاری رویترز گفته است که اگر این توافق اجرا شود پیش‌بینی نمی‌شود که شورای حکام آژانس نشست ویژه‌ای درباره ایران در سال جاری میلادی برگزار کند.

او گفت البته اگر تنش‌های هسته‌ای جدیدی وجود داشته باشد بر این اساس واکنش نشان داده می‌شود.

به گفته آژانس دوربین‌هایی که قرار است در روزهای آینده نصب شوند، جایگزین دوربین‌هایی خواهند شد که اوایل امسال از تأسیسات کرج خارج شده بودند. مسئله دوربین‌های مرکز کرج یکی از موارد مورد اختلاف ایران و آژانس بوده است که باعث ابراز نگرانی‌‌های بین المللی در مورد نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران شد.

XS
SM
MD
LG