لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۶

اردوغان عضویت سوئد در ناتو را به پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا مرتبط کرد


رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه.
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، روز دوشنبه در اقدامی غیرمنتظره گفت اتحادیه اروپا باید راه پیوستن آنکارا به این اتحادیه را باز کند تا پارلمان ترکیه با تلاش سوئد برای پیوستن به ائتلاف نظامی پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، موافقت کند.

اظهارات اردوغان در حالی است که عصر یک‌شنبه، وزارت امورخارجه آمریکا، در بیانیه‌ای گفت آنتونی بلینکن، وزیر امورخارجه آمریکا، در تماسی به وزیر امورخارجه ترکیه تاکید کرد که اکنون زمان عضویت سوئد در ناتو فرا رسیده است.

مذاکرات پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا پس از آغاز مذاکرات در سال ۲۰۰۵ متوقف شده است.

روابط بین آنکارا و اعضای اتحادیه اروپا چندین سال پیش، به ویژه پس از کودتای نافرجام ۲۰۱۶ در ترکیه، تیره شد، اما از آن زمان تا حد زیادی بهبود یافته است.

اتحادیه اروپا به کمک آنکارا در زمینه مهاجرت وابسته است.

به نوشته رویترز، اردوغان روز دوشنبه با یک تغییر غیرمنتظره رویکرد خود گفت موافقت آنکارا با عضویت سوئد در ناتو با پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا مرتبط است.

این در حالی است که پیشتر آنکارا گفته بود سوئد به اندازه کافی در برابر افرادی که ترکیه آنها را تروریست می‌داند، و عمدتا اعضای «حزب کارگران کردستان» (پ‌ک‌ک) هستند عمل نکرده است.

ترکیه، اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا، «حزب کارگران کردستان» را سازمانی تروریستی می‌دانند.

اردوغان همچنین گفت که پس از پایان جنگ بین اوکراین و روسیه، روند عضویت کی‌یف در ناتو را تسهیل می‌کند.

پنجشنبه گذشته آسوشیتدپرس به نقل از ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، گزارش داد که آنکارا و استکهلم نتوانسته‌اند شکاف بین خود در مورد عضویت سوئد در ناتو را پر کنند.

XS
SM
MD
LG