لینکهای قابل دسترسی

یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۶

توقیف روزنامه «جهان صنعت» پس از انتشار یادداشت انتقادی درباره کشته شدن کیان پیرفلک


صفحه اول روزنامه «جهان صنعت» شنبه ۲۸ آبان. این روزنامه روز دوشنبه توقیف شد.
صفحه اول روزنامه «جهان صنعت» شنبه ۲۸ آبان. این روزنامه روز دوشنبه توقیف شد.

روزنامه جهان صنعت روز دوشنبه ٣٠ آبان‌، دو روز پس از انتشار یادداشت انتقادی صادق زیباکلام درباره کشته شدن کیان پیرفلک و نیز استفاده برخی نیروهای امنیتی از مواد روانگردان برای جلوگیری از تردید آنها در کشتن معترضان، توقیف شد.

به گزارش خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضائیه، این روزنامه به «تخلف از مصوبات شورای عالی امنیت ملی و حدود مطبوعات» متهم و پرونده آن به مراجع قضایی جمهوری اسلامی ارسال شده است.

صادق زیباکلام روز شنبه ٢٨ آبان‌ در یادداشتی با عنوان «چه کسی کیان را کشت»، به مقایسه گفته‌های مادر کیان پیرفلک از یک سو و مقامات جمهوری اسلامی از سوی دیگر پرداخته و گفته بود: «بنده اگر پلیسی بودم که دنبال اصل ماجرا و قاتل می‌گشتم حتما سخنان مادر کیان را باور می‌کردم.»

به گفته این استاد دانشگاه، اعتماد مردم به حاکمیت به اندازه‌ای سلب شده که «اگر حکومت ساعت ۱۲ ظهر اعلام کند خورشید در آسمان است، مردم این سخن را چندان باور نمی‌کنند.»

زیباکلام در بخش دیگری از یادداشت خود به دست به دست شدن «داستان غم‌انگیزی میان مردم» اشاره کرده بود که طبق آن، «برخی از ماموران انتظامی برای اینکه دچار تردید نشوند و به مردم شلیک کنند، از مواد روانگردان استفاده می‌کنند.» او انتشار چنین خبرهایی را «فاجعه» خوانده بود.

در حالی که اعتراضات سراسری در ایران به‌عنوان طولانی‌ترین اعتراض ایرانیان در چهل سال گذشته، وارد سومین ماه خود شده است ، رسانه‌ها و نهادهای حقوق بشری از کشتار حدود ۶۰ کودک و نوجوان در این اعتراضات خبر می‌دهند.

در یکی از تازه‌ترین موارد، کشته شدن کیان پیرفلک، کودک ده ساله اهل ایذه خوزستان واکنش بسیاری از مردم داخل و خارج از کشور را در پی داشت.

زینب مولایی راد، مادر کیان پیرفلک،‌ در مراسم خاکسپاری فرزندش ادعاهای مقام‌های جمهوری اسلامی از کشتار ایذه را دروغ خواند و گفت: «از زبان خودم بشنوید که در تیراندازی چی شد، نگویند که تروریست‌ها بودند، دروغ می‌گویند.»

XS
SM
MD
LG