لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۵۵

نيروهای هوادار اواتارا اقامتگاه باگبو را در ساحل عاج محاصره کردند


نيروهای هوادار اواتارا اقامتگاه باگبو را در ساحل عاج محاصره کردند
نيروهای هوادار اواتارا اقامتگاه باگبو را در ساحل عاج محاصره کردند

نيروهای هوادار آلاسانه اواتارا، رييس جمهوری منتخب ساحل عاج، اقامتگاه لورن باگبو، مدعی رياست جمهوری آن کشور، را در ابيجان-- پايتخت -- مورد حمله مجدد قرار دادند. نيروهای طرفدار اواتارا يک روز حمله نهايی خود را به کاخ رياست جمهوری متوقف کردند تا اقدامات مذاکرات بين المللی، به نتيجه برسد. آقای باگبو حاضر به پذيرش شکست انتخاباتی و تسليم نشده است.

از سوی ديگر اتحاديه اروپا در راستای افزايش فشار بر لورن باگبو تحريم های بيشتری بر آن کشور اعمال کرد.

برپايه طرح پيشنهادی، شورای اروپايی اتحاديه اروپا روز چهارشنبه کشورهای عضو را از خريد اوراق بهادار در قبال دادن وام به دولت آقای باگبو منع و يک نام ديگر نيز به فهرست حلقه لورن باگبو که دارايی هايشان در اروپا مسدود شده است، اضافه کرد.

در همين حال رييس جمهوری آمريکا بر کناره گيری هرچه سريعتر آقای باگبو، مدعی رياست جمهوری ساحل عاج، برای پايان دادن به خشونت و خونريزی در آن کشور تاکيد کرد. پرزيدنت اوباما در اطلاعيه ای اقدام نظامی صلحبانان سازمان ملل و نيروهای فرانسوی را عليه مواضع طرفداران لورن باگبو بمنظور حمايت از شهروندان ساحل عاج، مورد تاييد قرار داد.

بلوک کشورهای آفريقای غربی وعده آنچه خروج امن و توأم با احترام خوانده اند را در صورت واگذاری قدرت به آلاسانه اواتارا، به لورن باگبو داده اند.

شماری از چهره های شاخص بين المللی از جمله دزموند توتو و کوفی عنان آقای باگبو را به خروج از صحنه سياست و مسؤليت پذيری در قبال ناآرامی ها در ساحل عاج فراخوانده اند.

XS
SM
MD
LG