لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۴۰

نیروی دریایی ایتالیا هزاران مهاجر غیر قانونی را نجات داد


ایتالیا هزاران پناهجوی سرگردان در آبهای مدیترانه را نجات داد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:49 0:00

مقام های ایتالیائی اعلام کردند که نیروی دریایی روز جمعه طی ۲۲ عملیات جداگانه، نزدیک به ۴۲۰۰ مهاجر غیرقانونی را، که در آب های مدیترانه سرگردان بودند، نجات داد. امروز-شنبه ۳۰ مه – یک کشتی جنگی انگلیسی نیز ۷۴۱ نفر از پناهجویان محاصره شده را به بندر لامپدوسا درجنوب ایتالیا منتقل کرد.

گشت دریایی ایتالیا در عملیات امدادی ، توسط نیروی دریایی ایرلند، آلمان و واحدهای نجات اتحادیه اروپا همراهی می شد. امدادگران علاوه بر ۴۲۰۰ پناهجو، اجساد تعدادی از مهاجران را در یکی از کانال های آبی یافتند . علت مرگ این افراد مشخص نشده است، اما احتمال می رود از مجموعه عواملی چون گرمازدگی، تشنگی، خستگی و ضعف مفرط و درگیری های خشونت آمیز ناشی شده باشد.

پیش تر، گشت دریایی ایتالیا اعلام کرده بود قاچاقچیان انسان با بهره گرفتن از آب های آرام بین لیبی و ایتالیا، تعداد زیادی مهاجر غیرقانونی را با استفاده از قایقهای پلاستیکی و بادی راهی اروپا کرده ا ند.

در یکسال اخیر، ورود مهاجران افزایش بی سابقه ای یافته است و برآورد می شود که در یکسال گذشته حدود ۱۵۰ هزار نفر به علت نابسامانی و جنگ در لیبی، آفریقای جنوبی و خاورمیانه راهی ایتالیا شده باشند. مقام های ایتالیا پیش بینی می کنند سال جاری میلادی شمار مهاجران به ۲۰۰ هزار نفر برسد.

از زمان کاهش بودجه عملیات نجات مهاجران از سوی اتحادیه اروپا، ایتالیا به دلیل نزدیکی جغرافیایی به شمال آفریقا بخش اعظم عملیات نجات مهاجران را بر عهده دارد ، و به همین دلیل از سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا تقاضای کمک کرده است. اما این تقاضا با مخالفت برخی از کشورهای عضو این اتحادیه روبرو شده است.

XS
SM
MD
LG