لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۵

پاپ خواهان افزایش کمک بین المللی برای مقابله با موج آوارگان شد


پاپ فرانسیس خواهان افزایش کمک بین المللی برای مقابله با شمار فزاینده مهاجرانی که از بی ثباتی در افریقا می گریزند، شده است.

پاپ روز شنبه در پی دیدار با سرجیو ماتارلا، رئیس جمهوری ایتالیا، گفت: روشن است که گستره مساله مهاجرت، درگیری بین المللی بیشتری را ایجاب می کند. او همچنین سپاس خود را از استقبال ایتالیا از مهاجرانی که برای عبور از دریای مدیترانه و رسیدن به اروپا، جانشان را به خطر می اندازند ابراز داشت.

روز جمعه، باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا و ماتئو رنزی نخست وزیر ایتالیا در جریان دیداری در واشنگتن، در باره مشکل مهاجران بحث کردند. رنزی گفت ایتالیا نمی خواهد دریای مدیترانه به گورستان تبدیل شود و هم اینک نقش رهبری برخورد با این بحران انسانی را بر عهده گرفته است.او همچنین گفت تمام کشورهای منطقه – اروپا، افریقای شمالی و خاورمیانه - مسئولیت دارند قاچاق انسان را در همکاری نزدیک با سازمان ملل متحد متوقف کنند.

پرزیدنت اوباما نیز گفت که کشورهای منطقه برای مقابله با تروریسم و جلوگیری از تبدیل لیبی به محل امنی برای تروریست ها، باید اقدامات سیاسی را هماهنگ کنند.

هزاران مهاجر -اکثرا از مناطق آشوبزده افریقا و خاورمیانه – به امید رسیدن به اروپا از طریق مدیترانه خود را به خطر می اندازند. گروه های حقوق بشری تخمین می زنند که امسال حدود ۵۰۰ نفر در نتیجه گرسنگی، تشنگی و فشار در شناورهای شلوغ و نامجهز، جان سپرده اند.

پلیس ایتالیا همچنین ۱۵ مسلمان افریقایی را به ظن انداختن ۱۲ مسیحی از قایق حامل مهاجران به دریای مدیترانه، که موجب مرگ آنها شد، دستگیر کرده است.

مقامات اتحادیه اروپا احتمال می دهند روند مهاجرت از افریقا و خاورمیانه در ماه های آینده، در حالی که هوا گرمتر می شود، افزایش پیدا کند.

XS
SM
MD
LG