لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۱

نماینده پارلمان ایتالیا: ۶۸۵ هزار پناهجو در لیبی به‌دنبال ورود به ایتالیا هستند


یک قایق حامل مهاجران در آب‌های مدیترانه. آرشیو
یک قایق حامل مهاجران در آب‌های مدیترانه. آرشیو

یک نماینده راستگرا در پارلمان ایتالیا روز یکشنبه به نقل از گزارش‌های اطلاعاتی گفت ۶۸۵ هزار پناهجوی مستقر در لیبی مترصد فرصتی هستند تا با عبور از مدیترانه وارد ایتالیا شوند.

به گفته او، اروپا نباید این مساله را نادیده بگیرد.

یک مقام آژانس مهاجرت سازمان ملل با اشاره به اینکه این رقم تخمینی درباره تعداد کل پناهجویان مستقر در لیبی است، گفت تنها تعداد کمی از آنها مایل به ترک لیبی هستند و از آن تعداد نیز، شمار کمی موفق می‌شوند به اروپا برسند.

در سال ٢٠٢٢، حدود ۱۰۵ هزار پناهجو وارد ایتالیا شدند. همچنین از اول ژانویه تا ۱۰ مارس سال جاری ۱۷ هزار و ۶۰۰ پناهجو وارد ایتالیا شده‌اند که سه برابر تعداد پناهجویان واردشده به ایتالیا در دوره‌های مشابه دو سال گذشته است.

جورجیا ملونی، نخست‌وزیر ایتالیا، امیدوار است در نشست اواخر ماه جاری میلادی با همتایان اروپایی خود، نحوه رسیدگی به شمار زیاد پناهجویان به اروپا از طریق کشورهای حوزه مدیترانه را با هدف جلب همبستگی این رهبران به بحث و گفت‌وگو بگذارد.

افزایش تلفات حادثه دو هفته پیش

تلویزیون دولتی ایتالیا روز یکشنبه از پیدا شدن اجساد سه پناهجوی دیگر خبر داد که قایق حامل آنها یکشنبه ۲۶ فوریه غرق شده بود.

بدین‌ترتیب مجموع جانباختگان این حادثه به ٧٩ نفر افزایش یافته است. ۸۰ نفر دیگر از این حادثه جان سالم به در بردند و سرنوشت شمار دیگری هنوز نامشخص است.

طبق تخمین‌های آژانس مهاجرت سازمان ملل متحد، از آغاز سال میلادی جاری، نزدیک به ۳۰۰ پناهجو در تلاش برای عبور از مدیترانه و رسیدن به اروپا جان خود را از دست داده‌اند.

XS
SM
MD
LG