لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۷

صدور کیفرخواست متهمان پرونده سرقت «سرب‌های رادیوتراپی» از بیمارستانی در کرمانشاه 


سرقت از یک بیمارستان در کرمانشاه تعداد نامشخصی از افراد را در معرض آسیب قرار داده است.
سرقت از یک بیمارستان در کرمانشاه تعداد نامشخصی از افراد را در معرض آسیب قرار داده است.

دادستان کرمانشاه از صدور کیفرخواست برای «۸ نفر» در پرونده «سرقت سرب‌های دیوار اتاق رادیوتراپی» بیمارستانی در کرمانشاه و «منع تعقیب» رئیس این مجموعه درمانی دولتی خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری «میزان» وابسته به قوه قضاییه جمهوری اسلامی، شهرام کرمی، دادستان عمومی و انقلاب استان کرمانشاه از «دستگیری سارقین و مال‌خران» این پرونده خبر داده است.

او همچنین گفته است که «مدیران مرتبط با موضوع» در دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه به دادسرا احضار و «برای آنها قرار قضایی تامین صادر و منجر به محکومیت تعدادی از آنها شد.»

در این پرونده که نیمه خرداد ماه ابعادی از آن فاش شد، دست کم «هزار و ۵۰۰ قطعه سرب» اتاق رادیوتراپی «بیمارستان امام رضا شهر کرمانشاه» به ارزش پنج میلیارد تومان طی چهار ماه به سرقت رفته است.

بنا بر گزارش‌ها، سارقان در روزهای متوالی قطعات سربی که برای حفاظت از اشعه ایکس اتاق رادیوتراپی در سقف کاذب آن تعبیه شده بود را برداشته و با استفاده از ویلچر حمل بیماران، از محوطه خارج کرده‌اند.

به گفته دادستان عمومی و انقلاب استان کرمانشاه، در این پرونده سرقت از بیمارستان، برای «سه سارق و چهار مال‌خر» حکم و «رئیس حراست» به‌دلیل «ترک فعل و عدم نظارت منجر به سرقت» قرار جلب به دادرسی صادر شده است.

بر این اساس، برای مدیر بیمارستان امام رضا کرمانشاه و رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان «حکم تعلیق تعقیب» به مدت یکسال صادر شد و رئیس بیمارستان هم «منع تعقیب» خورده است.

از سوی دیگر، روزنامه محلی «باختر» چاپ کرمانشاه، به نقل از سعید الیاسی، فیزیست سابق این رادیوتراپی بیمارستان امام رضا که توسط وزارت راه جمهوری اسلامی ساخته شده، نوشته است: این مجموعه از سال ۸۲ تا ۹۵ به شکل «ناقص» ایمن شده بود.

به گفته او، سقف از «پوشش بتنی» به دور دیواره سربی، خالی مانده است، دقیقا همان جایی که حالا سرب‌های آن مورد سرقت قرار گرفته و «اگر همان موقع پوشش داده شده بود، آسیب تا خرداد سال ۱۴۰۲ کش نمی‌آمد.»

در این حال، رادیوتراپی این بیمارستان در طبقه اول قرار دارد و طبقه بالای آن، پاویون (محل استراحت) اینترن‌های پزشکی خانم (دانشجویان پزشکی سال ۶ و ۷) و بخش پاتولوژی بیمارستان بوده است.

این سرقت، با واکنش‌های بسیاری میان کاربران شبکه‌های اجتماعی مواجه شد و بسیاری به سبب ابعاد گسترده‌اش بر سلامتی بیماران و کادر درمان، از آن با عنوان «جنایت» نام بردند.

هنوز مشخص نیست که طی این چند ماه فعالیت دستگاه‌های رادیولوژی بیمارستان امام رضا کرمانشاه بدون دیواره حفاظتی سربی، چه تعداد بیمار، مراجعان بیمارستان و دانشجویان در معرض این اشعه خطرناک بوده‌اند.

XS
SM
MD
LG