لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۴

اسرائیل ساختمان یک مدرسه را در غزه هدف قرار داد؛ ارتش اعلام کرد این مدرسه «مرکز فرماندهی حماس» بود


ارتش اسرائیل اعلام کرد روز شنبه ۱۶ تیرماه یک مدرسه‌ تحت مدیریت سازمان ملل متحد در مرکز نوار را که توسط نیروهای حماس به عنوان مرکز فرماندهی استفاده می‌شد، هدف حمله قرار داده است.

ارتش اسرائیل با تاکید بر اینکه پیش از انجام این حمله، اقدامات متعددی برای کاهش آسیب به غیرنظامیان انجام داده افزود نیروهای اسلامگرای حماس از ساختمان‌های داخل محوطه مدرسه به عنوان پناهگاه و زیرساخت عملیاتهای تروریستی خود علیه نیروهای اسرائیلی در نوار غزه استفاده می‌کردند.

ارتش اسرائیل خاطرنشان کرد که گروه تروریستی حماس به طور منظم قوانین بین‌المللی را نقض کرده و به طور سیستماتیک از ساختمان‌ها و جمعیت غیرنظامی به عنوان سپر انسانی برای فعالیت‌های تروریستی علیه مردم اسرائیل استفاده می‌کند.

مقامات بهداشتی گروه حماس می‌گویند در حمله روز پنجشنبه اسرائیل به این مدرسه که زیر نظر آژانس امدادرسانی سازمان ملل به آوارگان فلسطینی (آنروا) فعالیت می‌کرده، ۱۶ نفر کشته و حدود ۵۰ نفر زخمی شدند.

اسرائیل از میانه جنگ با حماس در غزه نیروهای آژانس امدادرسانی سازمان ملل به آوارگان فلسطینی (آنروا) را به همدستی در حمله تروریستی ۷ اکتبر به اسرائیل متهم کرد.

یسرائیل کاتز وزیر امور خارجه اسرائیل روز ۱۲ بهمن ۱۴۰۲ گفت که آنروا بخشی از ماشین قتل حماس است و نمی‌تواند در هیچ برنامه‌ای برای غزه پس از جنگ گنجانده شود.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل هم یک روز قبل‌تر در دیدار با شماری از سفرای سازمان ملل با اشاره به همکاری برخی کارکنان (آنروا) با تروریستهای حماس گفته بود:« زمان آن رسیده که جامعه بین‌المللی و سازمان ملل به ماموریت آنروا پایان دهد.»

انروا مخفف عبارت «آژانس امداد و اقدامات سازمان ملل متحد برای آوارگان فلسطینی در خاور نزدیک» و ماموریت آن تاسیس و اداره موسساتی مانند مدارس و مراکز خدمات اجتماعی و بهداشتی و درمانی برای فلسطینیان است.

این سازمان که در سال ۱۹۴۹ از سوی سازمان ملل متحد ایجاد شد، در حال حاضر در سرزمین‌های فلسطینی، لبنان، سوریه و اردن ۵۸ دفتر دارد و در سال ۲۰۲۲ دستکم ۱/۷ میلیارد دلار گردش مالی داشته است.

دولت اسرائیل زمستان گذشته با ارائه شواهدی اعلام کرد که ۱۲ تن از کارمندان این آژانس در حملات ۷ اکتبر حماس به اسرائیل مشارکت داشته‌اند.

XS
SM
MD
LG