لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۹

مخالفت با مذاکرات آتش‌بس؛ وزیرامنیت داخلی اسرائیل: از دولت ائتلافی خارج می شوم


ایتامار بن گویر، وزیر امنیت ملی و سیاستمدار راست افراطی اسرائیل، در جلسه کابینه امنیتی پنجشنبه شب تهدید کرد که در صورت ادامه مذاکرات برای دست یابی به توافق آتش‌بس و آزادی گروگان‌ها با حماس، از ائتلاف دولت بنیامین نتانیاهو خارج خواهد شد.

به گزارش «تایمز اسرائیل»، این تهدید پس از تصمیم بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر این کشور، برای اعزام هیئتی به منظور انجام مذاکره درباره توافق آتش‌بس با حماس مطرح شد.

ایتامار بن گویر، آقای نتانیاهو را به برگزاری جلسات غیرعلنی با یوآو گالانت، وزیر دفاع، و نیز رؤسای سرویس های امنیتی اسرائیل متهم کرد و کابینه امنیتی این کشور را صرفاً به‌عنوان یک نهاد تزئینی نامید.

او خطاب به بنیامین نتانیاهو گفت: «اگر تصمیمی به‌تنهایی بگیرید، مسئولیت آن تنها بر عهده شما خواهد بود. من از سوی نیم میلیون نفر انتخاب نشدم تا در دولتی باشم که رؤسای نهادهای امنیتی تصمیم‌گیری کنند.»

در این جلسه، گیلا گملیل، وزیر اطلاعات، از ایتامار بن گویر پرسید که آیا تهدید به خروج از ائتلاف می‌کند یا خیر و او پاسخ داد: «تهدید نمی‌کنم، این یک واقعیت است. اگر تصمیم‌گیری به‌تنهایی انجام شود، انتظار نداشته باشید که بعد از آن در دولت یاقی بمانم.»

به نوشته «تایمز اسرائیل»، تهدید وزیر امنیت ملی این کشور، نشان‌دهنده شکاف عمیق در کابینه امنیتی اسرائیل و فشارهای داخلی بر بنیامین نتانیاهو در مواجهه با چالش‌های امنیتی و سیاسی پیش رو است.

XS
SM
MD
LG