لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۰

جمهوری اسلامی دست‌داشتن در کشتی‌ربایی حوثی‌ها را رد کرد


تصویری از کشتی باربری گلکسی لیدر.
تصویری از کشتی باربری گلکسی لیدر.

جمهوری اسلامی دست‌داشتن در کشتی‌ربایی حوثی‌ها در آب‌های جنوب دریای سرخ را تکذیب کرد.

حوثی‌ها که مورد حمایت جمهوری اسلامی هستند و از آن سلاح گرفته‌اند، روز یکشنبه یک کشتی باری را که مالکیت آن بریتانیایی و تحت اداره ژاپنی‌ها است، ربودند.

دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، روز یکشنبه با انتشار بیانیه‌ای جمهوری اسلامی ایران را مسئول ربوده‌شدن این «کشتی بریتانیایی» در دریای سرخ دانست.

به گزارش‌رسانه‌ها در ایران، ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، روز دوشنبه این اتهام را «باطل» خواند.

کنعانی مدعی شد که گروه‌های مسلح شبه‌نظامی تحت حمایت جمهوری اسلامی ایران که او آنها را «گروه‌های مقاومت در منطقه» خواند، «نمایندگان کشور‌ها و ملت‌های خود» هستند و «ب راساس منافع خود و کشور‌ها و ملت‌های خود تصمیم می‌گیرند به صورت خودجوش اقدام می‌کنند.»

بسیاری از کشورهای منطقه پیشتر گفته‌اند که فعالیت گروه‌های شبه‌نظامی تحت حمایت جمهوری اسلامی ایران باعث تشدید ناامنی در منطقه خاورمیانه شده است. بسیاری از آنها با استفاده از تسلیحاتی که جمهوری اسلامی به آنها داده است دست به راکت‌پرانی زده‌اند و یا مانند حماس منجر به بروز جنگ اخیر در غزه شدند.

جمهوری اسلامی بارها اسرائيل را تهدید به نابودی کرده است اما پیشتر نیز در پی حمله گروه حماس به اسرائيل در ۱۵ مهر و کشتن ۱۲۰۰ نفر در جنوب این کشور، از پذیرش هرگونه مسئولیتی در آن حمله خودداری کرد.

طبق بیانیه دفتر نتانیاهو، «کشتی بریتانیایی» از سوی یک «شرکت ژاپنی» اداره می‌شد و بنا به تصمیم جمهوری اسلامی ایران از سوی حوثی‌های یمنی ربوده شد.

در ادامه این بیانیه آمده است که خدمه کشتی ۲۵ نفر و از کشورهای اوکراین، بلغارستان، فیلیپین، و مکزیک بوده‌اند و هیچ شهروند اسرائیلی در میان ربوده‌شدگان نیست.

در حالی که دفتر نتانیاهو این کشتی را بریتانیایی می‌خواند رسانه‌های جمهوری اسلامی تاکید دارند بگویند که این کشتی اسرائيلی است.

به گفته ارتش اسرائیل، کشتی مزبور از مبدا ترکیه به مقصد هند در راه بود و تمامی خدمه آن غیرنظامی و غیراسرائیلی بودند.

تایمز اسرائیل به نقل از رسانه‌های عربی‌ گزارش داده که کشتی «گلکسی لیدر » حامل پرچم پاناما بوده است، تحت یک شرکت متعلق به آبراهام اونگار، سرمایه‌دار اسرائیلی، ثبت شده است، و در زمان ربوده‌شدن ٢٢ سرنشین داشته است.

XS
SM
MD
LG