لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۲

کارگردان اسرائیلی «تاتامی» به صدای آمریکا: راوی مبارزه زنان برای آزادی از «بی‌عدالتی جمهوری اسلامی» هستیم


فیلم «تاتامی» به کارگردانی مشترک زر امیرابراهیمی و گای ناتیو
فیلم «تاتامی» به کارگردانی مشترک زر امیرابراهیمی و گای ناتیو

موفقیت‌های فیلم «تاتامی» به کارگردانی مشترک زر امیرابراهیمی، و گای ناتیو، سینماگر اسرائیلی، در جشنواره‌های بین‌المللی ادامه دارد. این فیلم در روزهای اخیر صاحب یک جایزه در جشنواره فیلم مونیخ، در آلمان، و سه جایزه در جشنواره فیلم بروکسل، در بلژیک، شد.

گای ناتیو، کارگردان اسرائیلی فیلم، در این باره به صدای آمریکا گفت: «من و‌ زر بسیار مفتخر و سپاسگزار هستیم که فیلم ما هم از سوی تماشاگران، و هم هیئت داوران جشنواره‌های مونیخ و بروکسل مورد توجه قرار گرفته است، قدردان عشق و اعتماد آنها هستیم »

گای ناتیو، کارگردان اسرائیلی
گای ناتیو، کارگردان اسرائیلی

او در ادامه افزود: «تاتامی به مبارزه مداوم برای آزادی، عدالت، و حقوق زنان می‌پردازد؛ زنانی که همچنان تحت بی‌عدالتی بی‌رحمانه رژیم اسلامی قرار دارند.»

گای ناتیو از همه ایرانی‌ها و غیرایرانی‌ها خواست که با تماشای تاتامی، داستان مبارزه شجاعانه زنان ایرانی با جمهوری اسلامی را با دیگران به اشتراک بگذارند.

تاتامی نخستین همکاری هنرمندان ایرانی و اسرائیلی در زمینه کارگردانی در چهارچوب یک پروژه بلند سینمایی است.


این فیلم چهارشنبه ۱۳ تیر صاحب جایزه «فریتس گرلیش» در جشنواره بین‌المللی فیلم مونیخ شد که از آثاری تجلیل می‌کند که شجاعانه در برابر دیکتاتوری‌ها، و برای کرامت انسانی ایستادگی می‌کنند.

جایزه فریتس گرلیش به ارزش ۱۰ هزار دلار، به یاد این روزنامه‌نگار آلمانی اهدا می‌شود که در دهه ۳۰ میلادی به دلیل انتقاد از رژیم آدولف هیتلر، توسط نازی‌ها در اردوگاه کار اجباری «داکو» اعدام شد.

هیئت داوران ضمن ستایش تاتامی، آنها را اثری توصیف کردند که بازتاب‌دهنده افکار و اندیشه‌های فریتس گرلیش است. به گفته آنها، «تاتامی تصویری نیرومند از مبارزه با ظلم و فداکاری‌های شخصی را به تصویر کشیده است.»

تاتامی چهارشنبه ۱۳ تیر صاحب سه جایزه در جشنواره بین‌المللی فیلم بروکسل شد که یکی از آنها در شاخه بازیگری برای زر امیر ابراهیمی بود. او در این فیلم در نقش مربی این جودوکار ایرانی هنرنمایی می‌کند.

فیلم تاتامی روایت‌گر داستان لیلا، یک جودوکار زن ایرانی، است که باید در رقابت‌های جهانی به مصاف حریفی از اسرائیل برود ولی جمهوری اسلامی از او می‌خواهد که در این مسابقه شرکت نکند. لیلا که با چالش بزرگی مواجه شده است، تصمیمی می‌گیرد که زندگی شخصی و حرفه‌ای او را دگرگون می‌کند.

تاتامی با الهام از ماجراهای واقعی ورزشکاران ایرانی ساخته شده است که در طول دهه‌های اخیر به دلیل سیاست‌های ضد اسرائیلی جمهوری اسلامی مجبور به انصراف از رویارویی با ورزشکاران اسرائیلی شدند.

به گفته زر امیرابراهیمی بسیاری از این ورزشکاران علیه چنین سیاستی شوریدند، زیرا هیچ معنایی ندارد که پس از مدت‌ها تمرین و تلاش، ناگهان مجبور باشید که انصراف دهید و از مسابقات کناره‌گیری کنید.

او تأکید می‌کند که تاتامی، بازتاب‌دهنده پیام قدرتمند این ورزشکاران ایرانی است.

زر امیرابراهیمی
زر امیرابراهیمی

جیمی ری نیومن، نادین مارشال، و مهدی بجستانی، از جمله بازیگران فیلم هستند. تاتامی پاییز گذشته در شهر تفلیس، پایتخت گرجستان فیلمبرداری شد که بسیار به ایران نزدیک است.

تولید این پروژه سینمایی به دلیل نگرانی‌های امنیتی به صورت مخفیانه انجام شد و تهیه‌کنندگان هیچ اطلاعاتی را در اختیار رسانه‌های خبری قرار ندادند.

در تنظیم این مطلب از اطلاعات تارنمای جشنواره فیلم مونیخ، بروکسل، و گزارش‌های صدای آمریکا استفاده شده است.

XS
SM
MD
LG