لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۳

گزارش سیاسی: عکا؛ صحنه خشم و ناامیدی عرب های اسراییلی


گزارش : لوئیز رامیرز

دکانداران عرب شهرک قدیمی عکا می‌گویند تنش ها از زمانی آغاز شده است که یهودیان کوشش دارند تا به کمک مقامات محلی مرکز قدیمی شهر را با بیرون راندن عرب ها و سرمایه گذاری خارجی انحصاری کنند.

فعالین حقوق اعراب می گویند که عرب های این منطقه حق و حقوقی کاملا برابر با دیگر شهروندان از جمله دریافت منافع بهداشت عمومی دارند. با این حال آنها همواره در موارد مربوط به بهداشت، آموزش و پرورش و مسکن دائما مورد تبعیض قرار می گیرند.

سامی هاواری، یکی از این فعالین حقوق جامعه عرب در منطقه، می گوید:«این همزیستی مسالمت آمیز بین اعراب و یهودیان در این شهر چیزی جز یک تبلیغات دروغین و توخالی نیست. درحقیقت اختلافات زیادی وجود دارد و در واقع عکا، نمونه کوچکی از تصویر بزرگتر جنگ و اختلافاتی است که میان اعراب و اسرائیلی ها در این کشور وجود دارد.»

در روزهای پس از وقایع اخیر، یهودیان در خیابان ها با پخش اعلامیه هایی از مشتریان خواستند که از خریدن اجناس عرب ها خودداری کنند. عملی که به نظر اعراب در منطقه هیچ کمکی به بهبود وضعیت کنونی نمی کند. در عین حال افرادی معتقدند که هرچند اعراب و یهودیان برای تولید درآمد به همکاری با یکدیگر احتیاج دارند اما چنانچه هر یهودی به یک عرب حمله کند، مسلما عرب ها به این حمله پاسخ خواهند داد.

اعراب اسرائیل برخلاف همنوعان عرب خود در فلسطین، خود را شهروندان اسرائیلی می دانند و از دمکراسی حاکم در این کشور، سیستم بهداشت ملی و امکانات آموزش و پرورش و نیز فرصت های اقتصادی که اسرائیل در اختیار آن ها قرار داده است بهره مند می شوند. هیچ یک از این شهروندان در ناحیه عکا حاضر نیستند به سرزمین های فلسطینی نقل مکان کنند.

عده ای از جوانان یهودی و عرب در عکا درحالی که برای یک تظاهرات آرام و صلح جویانه آماده می شوند معتقدند که طرفین علیرغم اختلافات کنونی چاره ای جز همزیستی مسالمت آمیز ندارند.

با این وجود اسرائیلی ها می کوشند تا به بهترین راه حل برای این همزیستی مسالمت آمیز دست پیدا کنند. در حالی که سیاستمداران چپ گرا معتقدند باید بودجه بزرگتری برای بهبود شرایط زندگی اعراب منطقه اختصاص داده شود، سیاستمداران محافظه کار معتقدند قوانین تازه تر و شدیدتری برای ایجاد آرامش باید به وجود آید و افراطیون هم معتقدند که اعراب باید به طور دستجمعی از اسرائیل اخراج شوند.

XS
SM
MD
LG