لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۷

آمريکا: تنها راه حل صلح خاورمیانه تشکیل دو کشور مستقل در کنار هم است


Xwepêşandana Kongreya Civaka Demokratîk li Diyarbekirê
Xwepêşandana Kongreya Civaka Demokratîk li Diyarbekirê

ایالات متحده از راه حل دو کشوری برای برقراری صلحی دائمی در خاورمیانه پشتیبانی می کند. باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده در سخنانی در دانشگاه قاهره گفت:« تنها راه حل این است که آرمان های دو طرف از طریق تشکیل دو کشور مستقل عملی شود، جایی که در آن اسراییلی ها و فلسطینی ها در صلح و امنیت زندگی کنند».

گروه چهارگانه صلح خاورمیانه، شامل سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا ، فدراسیون روسیه و ایالات متحده- که در حمایت از کوشش های بین المللی برای پایان دادن به مناقشات اسرائیل و فلسطینیان، و اعراب و اسرائیل، درگیراست - پس از جلسه اخیر خود بیانیه ای صادر کرد که پیشنهاد پرزیدنت اوباما را تقویت می کند و بر این نکته تاکید می گذارد که« برای مناقشه اسرائیل و فلسطینیان تنها راه حل معتبر این است که به اشغالی که در سال ۱۹۶۷ آغاز شد پایان داده شود و آرمان های هر دو طرف برای داشتن سرزمین های مستقل از طریق ایجاد دو کشور مستقل، که در صلح و امنیت در کنار هم زندگی کنند، عملی شود.

گروه چهارگانه از اسرائیل و تشکیلات خود گردان فلسطینی خواست تعهدات خود را بر اساس نقشه راه صلح خاورمیانه انجام دهد، و به هردو طرف گوشزد کرد به تحریک و خشونت علیه شهروندان غیرنظامی پایان دهند.

این گروه، پیشرفتی را که تشکیلات خود گردان در جهت اصلاح بخش امنیتی خود بدست آورده تأیید کرد، و از تشکیلات خودگردانی خواست نظم و قانون را بهبود بخشد، با افراط گرایی و خشونت مبارزه کند و بر کوشش برای ساختن نهادهای کشور آینده فلسطینی بیافزاید.

گروه چهارگانه صلح خاورمیانه از دولت اسرائیل خواست به اقدامات تحریک کننده در اورشلیم شرقی، از جمله خراب کردن خانه ها و اخراج ساکنان آنها پایان دهد و تمام فعالیت های خانه سازی، و توسعه محله های یهودی نشین را متوقف کند.

ایالات متحده با نتیجه گیری گروه چهار گانه موافق است. ایان کلی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت:« هر دو طرف اسرائیلی و فلسطینی هردو نیاز دارند به تعهداتشان بر اساس نقشه راه صلح خاورمیانه عمل کنند. معنای آن برای فلسطینیان این است که خشونت علیه اسرائیل را متوقف کنند و توانایی خود را برای تأمین امنیت نشان دهند و برای اسرائیلی ها به این معنا است که به تمام فعالیت های خانه و شهرک سازی، از جمله آنچه را رشد طبیعی محله ها می نامند، پایان بخشند.

XS
SM
MD
LG