لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۷

سفارت و کنسولگری آمریکا در اورشلیم ادغام می شوند


مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا گفت دستور داده است برای افزایش قابل ملاحظه بهره‌وری فعالیت سفارت و سرکنسولگری آمریکا در اورشلیم، این دو نهاد ادغام و به یک واحد دیپلماتیک تبدیل شود. ایالات متحده سفارت خود را در اورشلیم در تاریخ ۱۴ مه افتتاح کرد.

مایک پمپئو، روز پنجشنبه، با صدور اطلاعیه ای گفته است که از دیوید فریدمن، سفیر آمریکا در اسرائیل خواسته است هدایت ادغام کنسولگری و سفارت آمریکا در اورشلیم را بر عهده بگیرد.

آقای پمپئو گفته است که این تصمیم بر اساس تلاش جهانی وزارتخانه برای بهبود کارآمدی و بهره وری عملیات دیپلماتیک آمریکا است.

او همچنین گفته است که دولت آمریکا به دستیابی به صلحی پایدار و جامع در خاورمیانه که آینده ای روشن‌تر برای اسرائیل و فلسطینی ها به همراه بیاورد، متعهد است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز گزارش داد آمریکا روز پنجشنبه وضعیت دیپلماتیک محل ارائه خدمات به فلسطینی ها را کاهش داد و آن را به طور مستقیم تحت نظارت و اداره سفارت آمریکا در اسرائیل قرار داد.

این اقدام فورا واکنش منفی فلسطینی ها و واکنش مثبت اسرائیل را در پی داشت.

آسوشیتدپرس این تصمیم را یک پیروزی برای دیوید فریدمن، سفیر آمریکا در اسرائیل خوانده است که مدت ها در پی این بود وضعیت مستقل کنسولگری آمریکا در اورشلیم پایان یابد، امری که با مخالفت‌ هایی درون وزارت خارجه آمریکا روبرو شده بود.

کنسولگری اورشلیم عملا به عنوان یک سفارت برای فلسطینی ها عمل می کرد اما حالا به عنوان «واحد امور فلسطینی» سفارت آمریکا در اسرائیل خدمت می کند. محل این واحد، دست کم در کوتاه مدت تغییر نمی کند.

تصمیم آمریکا برای افتتاح سفارت خود در اورشلیم که فلسطینی ها بخشی از آن را جزئی از آینده یک کشور فلسطینی می دانند، با مخالفت های بسیاری در مناطق فلسطینی و به طور عمده کشورهای عرب مواجه شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG