لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۰

اسرائیل شاهد بزرگ‌ترین تظاهرات ضد دولتی علیه بنیامین نتانیاهو بود 


تجمع مخالفان اصلاحات قضایی در اسرائیل
تجمع مخالفان اصلاحات قضایی در اسرائیل

مرکز تجاری اسرائیل در تل‌آویو، شاهد بزرگ‌ترین تظاهرات ضد دولتی در هفته‌های اخیر علیه تلاش‌های دوباره ائتلاف راست‌گرای بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر این کشور برای بازنگری در سیستم قضایی بود.

به گزارش خبرگزاری‌های اسرائیل، ده‌ها هزار نفر در سراسر کشور تظاهرات کردند و اعتراضات در تل‌آویو، بیشترین تعداد معترض را نسبت به تظاهرات اخیر به خود اختصاص داد.

در همین راستا چندین هزار معترض در مقابل خانه یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل تجمع کردند تا تظاهراتی که توسط نیروهای ذخیره ارتش این کشور علیه اصلاحات قضایی سازماندهی شده بود را برگزار کنند.

گروه اعتراضی ضد اصلاحات «برادران همرزم» در بیانیه‌ای اعلام کرد که «رؤسای ستاد و ژنرال‌های ارتش اسرائیل در تمام دوران، فرماندهان موساد، شین‌بت و فرماندهان پلیس» در این تجمع شبانه شرکت کردند.

گالانت در اواخر ماه مارس، با اشاره به «خطر محسوس» برای امنیت ملی و با نگرش به اینکه «صدها تن از نیروهای ذخیره نظامی در اعتراض به قوانین بحث برانگیز، تهدید به توقف حضور در ارتش کردند»، خواستار توقف اصلاحات قضایی شده بود.

از اواخر ماه مارس، زمانی که نتانیاهو، تحت فشارهای داخلی و خارجی، طرح مذاکرات سازش با احزاب مخالف را که به منظور دستیابی به توافقی گسترده بر سر اصلاحات قضایی بود، به حالت تعلیق درآورد، اعتراضات کمی فروکش کرد.

تظاهرات سراسری در ماه ژانویه، زمانی آغاز شد که دولت اسرائیل طرحی را برای بازنگری قوه قضائیه با یک بسته قانونی اعلام کرد که در آن اختیارات دیوان عالی را برای لغو قوانین محدود می‌کند و به پارلمان اجازه می‌دهد قوانینی را که دادگاه رد کرده، دوباره تصویب کند. همچنین به دولت اجازه می‌دهد تا بر نصب قاضی‌ها کنترل داشته باشد.

XS
SM
MD
LG