لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۴

اوباما: مذاکرات صلح خاورمیانه نیاز به تصمیم های دشوار دارد


رئیس جمهوری آمریکا: مذاکرات مربوط به ایجاد دو دولت اسرائیلی و فلسطین دشوار است و «به مصالحه همه طرف ها» نیاز دارد.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا می گوید با نزدیک شدن ضرب الاجل برای نهایی کردن چارچوب مذاکرات صلح اسرائیل و فلسطین، تصمیم های دشوار باید گرفته شود.

باراک اوباما که روز دوشنبه همراه با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در کاخ سفید سخن می گفت افزود: هنوز امکان ایجاد دو دولت اسرائیلی و فلسطین وجود دارد اما مذاکرات مربوط به آن دشوار است و«به مصالحه همه طرف ها» نیاز دارد.

آقای نتانیاهو نیز گفت مردم اسرائیل از او انتظار دارند که در برابر فشار و انتقاد با قدرت عمل کند و بهترین توافق ممکن را انجام دهد. او گفت اسرائیل سهم خود را در رسیدن به صلح انجام می دهد اما فلسطینی ها چنین نمی کنند.

او همچنین جلوگیری از دست یابی ایران به سلاح اتمی را «بزرگ ترین چالش» برای آمریکا و اسرائیل دانست.

باراک اوباما نتانیاهو را از «تعهد مطلق» خود در جلوگیری از دست یابی ایران به سلاح اتمی مطمئن کرد.

با آن که روابط اوباما و نتانیاهو در گذشته به تیرگی گراییده بود، اما در نشست روز دوشنبه در اتاق بیضی کاخ سفید، با برخورد خوش در کنار یکدیگر نشستند. هرچند که این امر بر اختلاف های آنان سرپوش نمی گذاشت.

در ادامه مذاکرات صلح اسرائیل و فلسطینی ها، پرزیدنت اوباما روز ۱۷ مارس، در کاخ سفید با محمود عباس مذاکره خواهد کرد.

باراک اوباما پیشتر در مصاحبه با بلومبرگ ویو که روز یکشنبه منتشر شد، هشدار داده بود که برای آن که اسرائیل به توافق نهایی با فلسطینی ها برسد « زمان ازدست می رود».

او در این مصاحبه گفت در صورت شکست مذاکرات صلح، آمریکا در برابر واکنش های شدید در صحنه بین المللی و خطر تحریم های سیاسی و دیپلماتیک، قادر به دفاع از اسرائیل نخواهد بود.

نتانیاهو نیز پیشتر به یک شبکه تلویزیونی اسرائیلی گفته است میل دارد به توافق برسد اما «به توافقی مناسب». رهبر اسرائیلی افزود:«من تسلیم فشار نخواهم شد.»

باراک اوباما و بنیامین نتانیاهو در مذاکرات روز دوشنبه درباره تلاش دولت های غربی و روسیه و چین برای دست یابی به توافقی درازمدت برای متوقف کردن توسعه اتمی ایران نیزگفت و گو کردند.

نخست وزیر اسرائیل به مذاکرات مربوط به برنامه اتمی ایران بسیار بدگمان است و معتقد است که تهران قصد دارد به سلاح اتمی دست یابد و موجودیت اسرائیل را در خطر قرار دهد.
XS
SM
MD
LG